cultureel erfgoed, stadsarcheologie en stadsbeheer. Zes van de twaalf fracties vulden de vragenlijst in. Om een evenwichtiger beeld te krijgen zijn vervolgens de verkiezingsprogramma's, voor zover aanwezig, op dezelfde punten geraadpleegd. Monumentenzorg en het Beschermd Stadsgezicht hebben hierin in de regel geen hoge prioriteit, in sommige partijprogramma's komen deze woorden zelfs helemaal niet voor, maar er zijn wel grote verschillen tussen de partijen. In het algemeen was er in de programma's duidelijk sprake van een koerswijziging naar meer onderhoud en minder ontwikkeling, meer behoud en minder sloop, meer waardering voor wat je hebt en minder najagen van wat je niet hebt. Dat -171- is een meer algemene tendens die nu, na de verkiezingen, ook in Haarlem in de bestuurlijke praktijk doorsijpelt. Openbare ruimte Een projectgroep binnen de werkgroep houdt zich expliciet bezig met inrichting, gebruik en beheer van de openbare ruimte, in het bijzonder binnen het beschermd stadsgezicht. Accenten hierbij zijn: straatmeubi- lair, terrassen, de rol van reclame en uitstallingen, in het bijzonder de reclame door middel van z.g. 'muppi's. Als eerste 'case' is de Grote Markt, annex Oude Groenmarkt geïnventariseerd en geanalyseerd. Het Handvest voor de historische stad Op 24 juni 2005 is door het bestuur van de Vereniging Haerlem een sym posium georganiseerd over een door de werkgroep geformuleerd hand vest: Tien Gouden Regels voor de beoordeling van geplande en onge plande ontwikkelingen in historische steden. De inleidingen op het sym posium en een samenvatting van de discussie zijn in boekvorm uitgege ven onder de titel: De Ideale stad. Haarlem en het veranderende stads beeld (Uitgave: Historische Vereniging Haerlem/Stichting uitgeverij Noord-Holland). Het eerste exemplaar is op 15 mei 2006 overhandigd aan de nieuwe wethouder Monumentenzorg en Stedelijke Ontwikkeling, de heer J. Nieuwenburg. In het blad Heemschut is het boek met reductie aan de lezers aangeboden (oktober 2006). In aansluiting op het symposium van onze vereniging is door het Provinciaal Historisch Centrum van het Erfgoedhuis Zuid-Holland op 15 september 2006 een vervolgsymposium over de Tien Gouden Regels georganiseerd, waarop met name vertegen woordigers van lokale historische verenigingen, waaronder de Vereniging Haerlem, aan het woord kwamen. Naar aanleiding van dit symposium is in meerdere landelijke dagbladen aandacht aan het handvest besteed. Ook dit symposium heeft tot een publicatie geleid: Historische verenigin gen en het Gebouwde Erfgoed (Erfgoedhuis Zuid-Holland, december JAARVERSLAG VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 173