Er was nog een verschil. De klassieke hofstedehuur werd geheven over grond, niet over opstallen. In de Spaarnebuurt werd echter in de meeste gevallen gesproken van huurbetaling voor een huis of een ander bouwsel. Dit bevestigt nog eens de andere (latere) oorsprong van de huren langs het Spaarne. Kijken we wat meer in detail, dan valt op dat de huren in de Spaarne buurt in twee soorten uiteenvielen.18» In de ene groep ging het om kleine, ronde bedragen in penningen: 5 penningen (de hofstede bij de grote brug over het Spaarne), 10 penningen (twee gevallen) of 20 penningen (vier- -16- maal). Zulke bedragen waren ook ten noorden van de Beek gebruikelijk. Het betrof waarschijnlijk een vroege uitgifte van enkele erven bij het Spaarne, in dezelfde tijd waarin het hofland ten noorden van de Beek werd verkaveld en uitgegeven. In de tweede groep bedroegen de huren ronde bedragen in schellin gen. Dat betekent dat de schelling al ten tijde van eerste huuruitgifte als rekeneenheid was gebruikt. Mooie ronde bedragen in penningen, zoals de hierboven opgevoerde huren van 10 of 20 penningen, konden immers niet tot ronde bedragen in schellingen leiden, omdat er nu eenmaal 12 penningen in een schelling gingen. Verder valt op dat de meeste objecten in deze groep werden omschreven als 'cameren', een aanduiding die ten noorden van de Beek in het geheel niet werd gebruikt. Er is vijfmaal spra ke van een 'earner' (huren van 6, 8, 8,12 en 12 schelling), driemaal van een 'huus' (huren van 5, 5 en 7 schelling) en éénmaal staat er neutraal 'daer hi woent' (5 schelling). Het is niet erg duidelijk wat een earner was. Volgens het Middelneder lands Woordenboek had earner in de zin van woning of optrek vele bete kenisnuances. Afhankelijk van regio en tijdvak kon men een aanzienlij ke behuizing bedoelen of juist een armoedig huisje met slechts één ver trek, of een schuur, of een winkel. In Haarlem werden kleine huisjes in zestiende-eeuwse belastingkohieren als cameren aangeduid. Gezien de hoge huren die Heynric de Rode voor cameren noteerde (meestal hoger dan voor een huus), moet men er in zijn tijd echter iets anders mee heb ben bedoeld. Gegeven dat er nogal wat ambachtslieden en neringdoen den woonden in het buurtje waar de cameren voorkwamen, vermoed ik dat het huizen waren waarin een werkplaats of winkeltje werd bedreven. Het is instructief om de huren in de buurt tussen Beek en Korte Veerstraat te vergelijken met de huren aan de overkant van het Spaarne.19» Van de 71 posten aan de oostkant van het Spaarne zijn er 52 waarvan de huren in schellingen luiden. In enkele gevallen zijn dat geen hele bedragen, maar dat komt naar alle waarschijnlijkheid door latere splitsing van percelen. Men vindt bijvoorbeeld een perceel met een huur Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 18