woord op. Avondeten met veertig, vijftig gasten was heel normaal. Zoals de oprichters zich later herinnerden: er was geen crisisopvang, geen Blijf- huis, geen opvang voor weggelopen kinderen, geen daklozen- en ver slaafdenzorg. Veel mensen in de verdrukking werden via de gemeente in het Rosenstock geplaatst om de weg terug te vinden naar een zelfstandig bestaan. Soms was de druk op de initiatiefnemers reusachtig: het waren niet de makkelijkste mensen die hier werden opgevangen. Piet is ooit eens een blauw oog geslagen. Rode draad in dit communeleven, waarbij soms de -184- aandacht voor de eigen kinderen in de verdrukking kwam, was het gedachtegoed van Rosenstock-Huessy, vertelt een van de andere initia tiefnemers, Wim Leenman. Nog tot enkele jaren geleden werd geregeld het werk van Rosenstock-Huessy bestudeerd en bediscussieerd. Blankevoort was in Haarlem bovendien vele jaren een voorman van de vredesbeweging. Hij was, als sober levende milieuactivist, nauw be trokken bij de acties tegen de neutronenbom. 'Ik weet nog dat we bij een transport vanuit IJmuiden op de weg lagen en dat de truck rakelings langs onze ellebogen reed', aldus Leenman. Ben Endlich 3 augustus 1916 - 25 augustus 2006 'Een politieman met passies' stond er boven een artikel dat in Elsevier van 9 september 2006 verscheen naar aanleiding van het overlijden van de oud-commissaris van politie Gijsbertus Johannes Endlich. Ben Endlich is in 1916 in Nederlands-Indië geboren. Toen hij vijftien jaar oud was, verhuisde hij naar Nederland. Na de hbs koos hij voor een opleiding tot politieman. Als jong inspecteur zette hij in 1940 zijn eerste stappen bij de gemeentepolitie van Haarlem. Hij is daar niet meer weg gegaan en beëindigde zijn carrière als waarnemend hoofdcommissaris in 1976. Diverse karaktertrekken maakten hem uitermate geschikt voor het politiewerk. Hij was zeer accuraat, had een groot doorzettingsvermogen en verdiepte zich voortdurend in de onderwerpen die tot zijn werkgebied behoorden. Daarnaast had hij een sterk ontwikkeld rechtvaardigheidsge voel en had hij altijd grote belangstelling voor het wel en wee van zijn collega's. Steeds probeerde hij de afdeling, waar hij werkte, zo goed en efficiënt Haerlem Jaarboek 2006 PIET ARP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 186