mogelijk te laten functioneren. Bij de uniformdienst heeft hij ervoor gezorgd dat er een afdeling bereden politie kwam, die bij patrouilles, maar ook bij relletjes en ongeregeldheden ingezet kon worden. Hoewel de afdeling vele jaren later weer is opgeheven, is er op dit W moment op donderdagavond en in het weekend weer bereden politie in Haar lem te zien om dezelfde redenen als Ben Endlich destijds ook al naar voren had gebracht. De meeste bekendheid verwierf End lich bij de verkeerspolitie waar hij van 1961 tot 1968 chef was. Heel veel energie heeft hij gestoken in de formele en prak tische regelingen die getroffen moesten worden toen het gemeentebestuur in 1965 besloot de binnenstad voor gemoto riseerd verkeer af te sluiten. Ook in andere functies bleef zijn grote interesse in verkeersveiligheid bestaan. Tijdens een vakantie in Nieuw-Zeeland maakte hij kennis met 'bewegende verkeersarmen' die in dat land ter bescherming van overste kende kinderen werden gebruikt. Teruggekeerd stortte hij zich op dat project en dat resulteerde in de invoering van 'armen' die in het gehele land bekend werden onder de naam 'Endlicharm' (een verlengde stok met een stopbord die de 'klaarovers' vanaf de stoep konden bedienen). Gedurende de oorlogsperiode heeft hij zich ingezet voor het verzet tegen de Duitsers. Hij kreeg daarvoor het Verzetsherdenkingskruis. Tot op hoge leeftijd was hij actief betrokken bij de 4 mei-herdenking in het Reinaldapark. Na zijn loopbaan bij de politie was hij nog een periode voor de vvd- lid van de gemeenteraad van Haarlem. Ben Endlich was ook kunstzinnig en sportief. Hij was een goed scher mer en springruiter. Voorts musiceerde hij graag met zijn ukelele. Hij speelde in het Politie Amusementsorkest en had daarnaast een solopro gramma met krontjong-, hawaï- en country westernliedjes. Hij speelde graag toneel en schreef gedichten. Samen met historica Nanda van der Zee publiceerde Ben Endlich een boek over de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem en een boek over het Amsterdamse Burgerwees huis. -185- NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 187