onverzettelijke manier, zodanig dat menig politicus daar even aan moest wennen. Maar uiteindelijk resulteerde haar tomeloze verzet in een overwin ning. De huizen aan de Paviljoenslaan staan er nog steeds. Ze bleven - even als het hare - gespaard en de bouw plannen van de provincie gingen op die plek niet door. Hoogtepunt in de protestactiviteiten was het grote pro testconcert in het Haarlemse Concert gebouw in het najaar van 1986. Talloze muzikanten en artiesten werkten er aan mee, onder wie ook Brigitte Kaan dorp. Het oorlogsverleden van Ima Spanjaard, die Auschwitz overleefde, was een onuitwisbaar onderdeel van het gezinsleven geworden. Haar kinderen denken dat het wilskrachtige karakter van hun moeder zeker heeft bijgedragen aan haar overleving. Ima Spanjaard werd in Amsterdam, in de buurt van het Vondelpark, geboren uit Joodse ouders. Als de Tweede Wereldoorlog uitbreekt stu deert zij als jong meisje fluit aan het Amsterdamse conservatorium. Na een korte onderduikperiode wordt zij bij een vluchtpoging naar het neu trale Zwitserland verraden. Ze wordt gearresteerd en naar Auschwitz overgebracht. Als kampgevangene wordt zij daar gedwongen narcosezus- ter te worden van de lugubere kamparts Josef Mengele, die berucht werd door zijn zeer wrede en onethische medische experimenten die hij uit voerde op joodse mannen, vrouwen en kinderen, tot de dood erop volg de. Na de bevrijding terug in Nederland trouwt zij met Jaap Spanjaard. Loesje, het eerste van de vier kinderen die zij krijgen, overlijdt als ze anderhalf jaar oud is. Voor Ima een tragedie, die evenals als de ver schrikkingen die zij in de oorlog meemaakte, altijd voelbaar blijft. Op aandrang van haar man, die psychiater was, praatte Ima Spanjaard veel over haar oorlogsverleden en ook over haar dochtertje, omdat een gestor ven kind voor de ouders nu eenmaal nooit echt dood is. Het overlijden van haar man in 1985 is een grote klap voor haar. Ze is ontredderd en lijkt verslagen. Maar haar verdriet weet ze moedig om te zetten in vechtlust. Vechtlust die haar goed van pas komt bij haar actie voor het behoud van de villa's aan de Paviljoenslaan. Haar uitgesproken mening dat ook het nageslacht moest weten wat er in de oorlogsjaren gebeurde, bracht haar Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 190