er toe om daarover op scholen in Haarlem en omgeving met de leerlin gen te gaan praten. De vaak gretige belangstelling die zij daardoor bij jonge kinderen kweekte, deed haar goed. Ima Spanjaard had een uitgesproken fel en temperamentvol karakter. Haar jongste kleinzoon, de 14-jarige Aldo Spanjaard noemt haar tijdens zijn toespraak op de crematie 'een altijd levendige krachtige en slimme vrouw'. Vriendin Anneke Durlacher, die het levensverhaal van Ima Spanjaard de laatste jaren op de band vastlegde, spreekt van 'vrolijk, zelf verzekerd en met een ironische houding tegenover gewichtigdoenerij'. Oudste kleinzoon Bastiaan herinnert zich hoe zijn oma hem, toen hij vijf -189- jaar was, de Donald Duck voorlas. 'Dat was een atypische herinnering', zei hij, 'want ik voelde me als kind eigenlijk nooit zo op m'n gemak bij Ima'. Later kwam hij erachter dat 'als je maar duidelijk en stevig genoeg liet merken dat je zelf ook ergens mee bezig was, dan accepteerde zij dat. Mijn latere bezoeken waren dan ook een stuk gemakkelijker'. Ima Spanjaard was actief op meerdere maatschappelijke vlakken. Bijvoorbeeld voor Amnesty International en zo'n tien jaar geleden werk te zij mee aan het Shoahproject van Steven Spielberg, die geld beschik baar stelde om overlevenden uit de concentratiekampen te kunnen inter viewen. Ook was zij gedurende een reeks van jaren bestuurslid van Stadsschouwburg en Concertgebouw in Haarlem. Een andere grote passie was muziek. Bij haar thuis gaf zij jarenlang fluitles en tot op hoge leeftijd speelde zij zelf dwarsfluit. Toen dat moei lijker ging worden, ruilde zij de fluit in voor de piano en nam ze piano lessen. Nog steeds had zij tweemaal per week pianoles, ontving graag etensgasten en discussieerde met overgave over literatuur en muziek en planten. Een dagje op bezoek bij deze markante oma wordt door kleinkind Aldo op de crematiedag even bondig omschreven als het door Ima tevo ren ingevulde dagprogramma. Aldo: 'Ze had het dagschema al klaar. Eerst naar Teylers Museum, daarna huiswerk maken en daarna zou ik vlees halen. Lopend onderweg naar het museum vertelde ze mij over Harry Mulisch, over hoe het met haar was en veel over planten. In Teylers Museum wijdde zij uit over alles wat er was en vroeg mij een enkele keer het plaatje voor te lezen. Toen we teruggingen werd ze moe, maar toen we thuis waren hebben we nog even gepraat. Tijdens het pra ten viel ze in slaap en toen ze sliep ging ik mijn huiswerk maken. Ik was net een tijdje bezig met Frans, toen ze ongemerkt achter me ging staan en ze zei met harde stem: 'Als je het maar netjes doet, zó!' En Aldo besluit zijn herdenking met een krachtig 'Ima was een bron van inspiratie voor me en ik zal haar niet vergeten, zó!' NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 191