Tesselschade/Arbeid Adelt, was één van de oprichters en penningmees ter van de Nederlandse Vrouwen raad en later de oprichter van het eerste 'Bijna Thuis Huis' in Haar lem. Tien jaar was ze raadslid voor de WD en zij viel daar met name op door haar grote betrokkenheid bij mensen uit alle geledingen. In 1985 overleed haar echtgenoot. In diezelfde periode werd ze heftig geconfronteerd met haar oorlogsver leden en werd ze actief binnen het oud-verzet. Lange tijd was ze voor zitter van het Samenwerkingsverband (van de diverse verzetsorganisa ties), bekleedde het voorzitterschap van Haarlems Comité Nationale Herdenking en was sinds 1986 voorzitter van de Bond van Oud-Illegale Werkers (boiw) in onze stad. In 2005 werd ze zelfs tot erevoorzitter van deze club benoemd. Door haar werk kwam ze eind jaren tachtig in contact met Rien Bree- man, met wie ze voor het project 'Adopteer een monument' jarenlang langs diverse scholen trok om daar samen met Rien hun verhaal over de oorlog te vertellen. Uiteindelijk werden ze zelfs in Duitsland gevraagd om op vele scholen hun verhaal te komen vertellen. Ze waren o.a. in Dresden waar ze aan de wieg stonden van een bibliotheek voor een grote scho lengemeenschap. Het belang van deze presentaties was voor hen altijd om de jeugd duidelijk te maken wat een groot goed vrijheid is, dat het waard is daarvoor te vechten en dat je dat altijd moet blijven doen. In 2002 trouwde ze ten slotte met Rien Breeman en ging bij hem aan het Spaarne wonen. Tot aan haar dood bleef ze samen met hem actief in de verschillende verzetsorganisaties, maar ook binnen de politiek liet ze haar stem nog vaak en doelgericht horen. Belinde was een gedreven vrouw, een familiemens met een gulle lach en veel gevoel voor humor, die als ze ergens haar tanden in zette, niet snel af te leiden was. Door haar duidelijke aanwezigheid is ze een beken de Haarlemmer geworden die zich op vele niveaus heeft ingezet voor haar stad, haar omgeving en haar familie. -193- JOB THÖNE NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 195