grond besloegen als de erven waarvan de huur in 1343-1344 nog in grafe lijke hand was. Ten noorden van de Beek kwamen huurbedragen in schellingen slechts sporadisch voor. Die enkele gevallen van relatief hoge hofstede- huren - ongetwijfeld verbonden aan een latere (her)uitgifte van de betref fende percelen, vele jaren na de verkaveling van de hof - laten we voor lopig buiten beschouwing. Beperken we ons tot de huurbedragjes in penningen, dan mogen we aannemen dat huurverschillen niet te wijten waren aan verschillende tijd stippen van uitgifte. Op een gegeven moment kwam het tot verkaveling van de grafelijke hof, al die kavels werden in erfhuur uitgegeven en daar mee basta. Verschillen in huur moeten we terugvoeren op verschillen in grootte. Daarbij keek men niet naar het oppervlak van een perceel, maar naar de breedte van het perceel gemeten langs de straat waaraan de hoofdingang lag. Dat is overtuigend aangetoond voor een blok hofsteden in Beverwijk dat door de grafelijkheid in huur was uitgegeven.21' In Haarlem ging het met zekerheid net zo, want het aardige is dat bij de uit gifte van die Beverwijker hofsteden expliciet werd gezegd dat de huren waren vastgesteld op de manier die in Haarlem gebruikelijk was.22' De verdeling van huurbedragen is in de grafiek uitgezet. Men ziet dat een huur van xo penningen verreweg het meest voorkwam, gevolgd door bedragen van 20 en 5 penningen. Het huurbedrag van 10 penningen werd blijkbaar betaald voor percelen van standaardbreedte. Dubbele en drie dubbele kavels deden 20 en 30 penningen, halve kavels 5 penningen. 18- x 20 15 10 5 0 5 10 15 20 25 X 35 Afb. 2. De verdeling van huurbedragen ten noorden van de Beek. De hoogte van elk balkje geeft aan hoe vaak het betreffende huurbedrag voorkwam. Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 20