Oude Blauw, de Rijzende Zon en de IJver, alle drie te Wormerveer en met de molens de Herder en de Herderin te Zaandijk. Naderhand ver huisde hij met zijn grote gezin - zes kinderen werden uit zijn huwelijk met Catharina Smit geboren - naar Amsterdam, waar hij op de Keizersgracht woonde, bij de Spiegelstraat. Hij overleed op zijn buiten plaats Vredenhof op 7 september 1844; zijn kinderen waren toen allen nog minderjarig. Zijn vrouw, Catharina Smit (1812-1862), was de dochter van Evert Smit, oliefabrikant van de firma Evert Smit Zonen, burgemeester van Koog aan de Zaan van 1825-1843 en bekleder van tal van andere functies, en Trijntje Claas Honig. Na het overlijden van Vasterd Vas Visser her trouwde Catharina Smit te Amsterdam op 6 oktober 1853 met dr. Hendrik Rrieger Schumer, geneesheer te Amsterdam, lid van de plaatselijke com missie voor geneeskundig Toevoorzigt en weduwnaar van Sara Elisabeth Noordhoorn, uit welk eerste huwelijk de reeds genoemde mevrouw Den Tex Bondt-Schumer werd geboren, alsmede Lucretia Johanna Alida Harmana Schumer (1824-1886). Deze laatste trouwde met de Amster damse wijnkoper Jan Herman Anne Kruimel (1820-1904), wiens familie Roos en Beek te Santpoort bezat. Vredenhof was toen al toebedeeld bij akte van scheiding en deling, op 26 september 1845 verleden voor notaris mr. Rutger Jan Toe Laer te Am sterdam, aan Catharina Smit. Aangezien de omschrijving van Vredenhof in deze akte enigszins afwijkt van die in vorige akten van levering, neem ik deze hier over. De Hofstede genaamd Vredenhoff met derzelver Heerenhuizing, koetshuis, stalling voor acht paarden, tuinmanswoning, Billard- kamer, Tuinhuis, loodsen en verdere getimmerten, uitgestrekte Moes -en Broeituinen, Boomgaarden, Slingerbosschen, Lanen met verschil lend zwaar geboomte, wandelingen, goudvischkom, groote vijver, menagerie enzovoorts, geteekend nummer 255 allen staande en gele gen binnen de Heerlijkheid Heemstede, schuins over den Haarlemmerhout, strekkende van den Heerenweg tot aan de Leidsche trekvaart, helend of helend geweest ten Oosten den Heerenweg, ten Zuiden den Heer Wilhelm Willink, ten Westen de Leidsche Trekvaart en ten Noorden den Heer A.H. van Brienen, op den kadastralen perceelsgewijzen legger der Gemeente Heemstede bekend onder sectie B, nummer 139 tot en met nummer 148 tezamen groot zeven bunders zeven roeden en drie en veertig ellen.' KAREL ACKEMA

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 47