achtiger: Krelage Haarlem Holland. Ernst junior noemde het bedrijf in zijn gedenkboek ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan dan ook niet ten onrechte Tuinbouwinrichting. Het bedrijf stond bekend om de regelmatige introductie van nieuwe gewassen. Zo bracht Jacob de Darwintulpen op de markt, terwijl Ernst vele nieuwe 'cultivars' (rassen) won door doelgerichte kruisingen. Hij introduceerde onder meer lelie- bloemige tulpen, Rembrandttulpen en vele nieuwe narcissen, gladiolen en irissen. De Rrelages, vooral Jacob en zijn zoon Ernst, vervulden niet alleen -64- vele maatschappelijke functies, maar waren ook actief als publicist in vrij wel alle binnen- en buitenlandse tuinbouwvakbladen. Jacob kwam niet toe aan het schrijven van boeken, maar dat maakte zijn zoon meer dan goed. Die schreef enkele standaardwerken op het gebied van de geschie denis van de teelt en handel van bloembollen, welke nog steeds worden geraadpleegd. Het leverde hem in 1947 de doctorstitel in de landbouw wetenschappen op. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Nadat in 1857 de Flora van Noordwijk was opgericht en in i860 in Overveen de Bloem van Kennemerland, stelden in mei i860 H. Kruseman en J. Krelage aan negen andere bloemisten voor een vereniging voor de 'belangen der bloembollencultuur' op te richten. Dat gebeurde op 1 juli i860 te Haarlem. Deze Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur had als doel en middelen, zo schreef men in het eerste reglement: De belangstelling in de Bloembollen-cultuur levendig te houden, en het onderling verkeer der beoefenaren van dat vak te bevorderen door het houden eener Winter-tentoonstelling zoo mogelijk jaarlijks, hoofdzakelijk van bolgewassen. Eene gelegenheid daar te stellen bij wijze van beurs, waar, een of tweemalen 's weeks in 't bijzonder gedurende Augustus, September en October, bloemisten en bloem- kweekers, elkander kunnen ontmoeten, ten einde hunne wederzijd- sche belangen te bespreken'. De tentoonstellingen zouden worden gehouden in de tweede helft van februari of de eerste helft van maart. De beurs zou op maandag (de Haarlemse marktdag) van 12.00 tot 14.00 uur plaatsvinden en ook op don derdag als dat nodig was. De vereniging stond open voor alle handelaren in en kwekers van bloembollen en belangstellenden uit binnen- en bui tenland. Men stuurde een circulaire naar 320 vakgenoten met een oproep Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 66