leden verdeeld over 60 afdelingen ten tijde van het aftreden van Ernst Krelage als voorzitter in 1935. In de loop der jaren namen de activiteiten van de vereniging toe. Zo begon men in 1890 een eigen blad, het Weekblad voor Bloembollen cultuur, vestigde in 1896 een 'aanzegshuis' - een distributiecentrum voor lege en volle manden - in een Haarlems pakhuis, stichtte een scheidsge recht voor de bloembollenhandel (1907), maakte een handelsreglement voor de binnenlandse handel in bloembollen (1906) en bood gelegenheid voor het opplanten, beoordelen en te naam stellen (1898) van nieuwighe- -66- den op een proeftuin (1892) en in keuringsruimten. In de jaren twintig vormde men ook onderverenigingen ('groepen') voor telers en exporteurs van een bepaald gewas, zoals narcis, hyacint en tulp. De hoogste macht lag bij de algemene ledenvergadering, die meestal twee keer per jaar werd gehouden, in maart en december. De vergadering was uiteraard toegankelijk voor de individuele leden, maar het stemrecht lag bij de afdelingen. Dat stemrecht werd uitgeoefend door afgevaardig den. Het aantal stemmen van een afdeling werd vanaf 1914 bepaald door het contributiebedrag dat de leden van de afdeling gezamenlijk betaalden. (Voor die tijd golden diverse andere regelingen). De contributie steeg met het areaal bloembollen. Het aantal stemmen per afdeling kon echter niet groter zijn dan twaalf, om te voorkomen dat de grote afdelingen te veel macht kregen. Het minimum was twee. In de ledenvergadering kozen de afdelingen het hoofdbestuur, dat naar ongeschreven wet voor de helft uit kwekers en voor de helft uit exporteurs bestond. Het administratief appa raat van de avb stond onder leiding van de algemeen secretaris-penning meester, een betaalde functionaris die door de ledenvergadering werd benoemd op voordracht van het hoofdbestuur en die zelf deel uitmaakte van het hoofdbestuur. De notulen van het hoofdbestuur en ledenverga deringen vanaf i860 zijn compleet bewaard gebleven en berusten in het Noord-Hollands Archief. Elk jaar werd ook een jaaroverzicht samenge steld, dat men tot 1890 publiceerde in het gemeenteverslag van Haarlem en daarna ook in het Weekblad voor Bloembollencultuur. Vanaf de oprichting behoorden het organiseren van tentoonstellingen en houden van de beurs tot de kernactiviteiten van de avb. De eerste beurs werd al in i860 gehouden in de Stadsdoelen. In de jaren daarna hield men de beurs in het koffiehuis de Vauxhall in de Wijde Appelaarsteeg. Toen de Vauxhall in 1906 in andere handen overging en huur werd gevraagd, vertrok de beurs naar het Brongebouw, dat gratis was. Toen ook het Brongebouw huur ging vragen, vertrok men in 1911 naar het gebouw van de Sociëteit de Vereeniging aan de Lange Begijne straat. Daar was het goedkoper en daar bleef men. Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 68