beurs in de Sociëteit Vereeniging kwam, konden de exporteurs daar klei ne kantoortjes huren waar zij de verkopers te woord konden staan. Het beursbezoek bleef verder stijgen. Zo werd in 1920 beurs gehouden van 7 juni tot en met 27 november met een kleine 400 bezoekers per beursdag. In de loop van de tijd stelden ook een paar afdelingen van de avb beur zen in, zoals in Leiden en Hoorn. Ook de afdelingen van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap (hbg) deden dat. Door de opkomst van de veilingen van droge bollen in de Eerste Wereldoorlog verloren al die lokale beurzen snel aan betekenis. In 1918 waren alleen de AVB-beurs -68- in Haarlem en de HBG-beurs in Hillegom nog van belang. Tussen die twee zou dan ook de strijd gaan om de nieuwe beurs en daarmee om de zetel van de avb. De eerste tentoonstelling organiseerde de avb van 9 tot 12 maart 1861 in de Stadsdoelen. Vervolgens organiseerde men tot 1875 bijna elk jaar een tentoonstelling, hetzij in de Stadsdoelen, hetzij in een andere zaal, onder andere in de Sociëteit Vereeniging aan de Lange Begijnestraat. In 1875 besloot men om de vijf jaar een tentoonstelling te gaan organiseren. De Sociëteit de Vereeniging werd de vaste tentoonstellingsruimte.2» De laatste tentoonstelling daar werd in 1905 gehouden. Daarna ging de avb op sterke aandrang van Krelage en Wentholt over op grote tentoonstel lingen op de open grond met wisselende exposities in semi-permanente gebouwen. De eerste vond plaats in 1910 op het terrein van Paviljoen Welgelegen en de aansluitende Hertenkamp in de Hout, de tweede in 1925 en de derde in 1935, beide op Groenendaal in Heemstede. In 1953 organiseerde de avb daar de laatste van deze serie tentoonstellingen, de Flora 1953, die ruim 700.000 bezoekers trok. Ter gelegenheid van de ten toonstelling van 1953 (waar Krelage de internationale jury voorzat) kreeg de avb het predicaat Koninklijk. Sindsdien spreekt men dus van de kavb. Bloemistenvereeniging, Verzendersbonden en Bond van Bloembollenhandelaren Door de toename van het aantal exporteurs na i860 groeide de behoefte aan een forum om gemeenschappelijke belangen te bespreken. Voor dat doel richtte men in 1868 in Haarlem de Bloemistenvereeniging op, waar van Jacob Krelage voorzitter werd. De ongeveer veertig leden, vooral oude, gevestigde exporteurs, spraken af in principe niet naar buiten te tre den. Daarom maakte men geen statuten en werd de vereniging geen rechtspersoon. Ze deden liever zaken onder elkaar. Vandaar dat het niet zomaar mogelijk was om lid te worden. Dat ging alleen via een strenge ballotage. Jacob Krelage trad eind 1899 af als voorzitter. Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 70