m Toen de Commissie voor de Krelagestichting voorstelde op de ten toonstelling van 1910 een verloting te houden om geld in het fonds te krij gen, wees het hoofdbestuur dat af als te banaal. Wel schonken de Engelse juryleden van die tentoonstelling 500 gulden aan het fonds. De hoop van Ernst Krelage dat de tentoonstelling van 1910 een zo groot voordelig saldo zou opleveren dat daaruit een Hink bedrag ten gunste van het fonds kon worden bestemd, ging niet op. De tentoonstelling leverde een tekort op van bijna 2000 gulden. Vervolgens stelde hij voor om de gelden ter waar de van 20.000 gulden die door rijk, provincies, gemeenten en andere instanties in het waarborgfonds voor de tentoonstelling waren gestort, te gebruiken voor het Krelagefonds en daarbij 10.000 gulden van de avb te doen. Van de gemeente had hij de toezegging van een bijdrage van 2000 gulden als het gebouw in Haarlem zou komen. Als dit alles doorging, wilde hij dat de Commissie de zaak zou overdragen aan de avb. Met al die gelden wilde hij dan het Brongebouw aankopen en dat bestemmen tot eigen gebouw van de avb, met medegebruik door andere organisaties. De behoefte aan een eigen gebouw werd volgens hem immers steeds groter. Net als zijn vader kreeg ook hij zijn zin niet, want net als in 1871 vond het hoofdbestuur de financiële risico's te groot. Men wilde niet verder gaan dan 6000 gulden uit de kas van de avb voor een eigen gebouw beschikbaar te houden (dus nog niet uit te keren) .Toen het onderwerp in de algemene ledenvergadering van december aan de orde kwam, stelden voor het eerst ook de afdelingen vragen over de status van het gebouw. Haerlem Jaarboek 2006 Het Brongebouw in Haarlem in 1902. Het gebouw was verschillende keren in beeld om de centrale vestiging van de avb te worden, (nha Kennemer Atlas)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 78