stelde dit bedrag te schrappen, ging hij daar zonder discussie mee akkoord. In de notulen vond ik geen verklaring voor deze plotselinge capitulatie. Begin 1921 kwam het Brongebouw weer in de belangstelling en nam het hoofdbestuur contact op met de gemeente. In die tijd speelde ook een discussie over een herschikking van de verenigingen in de bloembollen sector. Een groep invloedrijke vakgenoten (met ICrelage als regisseur en souffleur op de achtergrond) ontwikkelde plannen voor een Centrale Raad voor het Bloembollenbedrijf waarin Bond, avb en hbg zouden -80- opgaan. Wentholt vond die plannen (die overigens niet tot uitvoering kwamen) zo'n bedreiging voor de avb dat hij in juni 1921 letterlijk van de ene op de andere dag aftrad als voorzitter van de avb. Door alle verwik kelingen hieromtrent kon het hoofdbestuur pas in september weer aan dacht geven aan het Brongebouw. A. Reijnierse leidde als waarnemend voorzitter de onderhandelingen met de gemeente en de directie van de nv Maatschappij Staalbad over de aankoop van het gebouw. Men vroeg anderhalve ton, maar de avb wilde niet verder gaan dan de helft van dat bedrag. Ook zou de gemeente een bijdrage moeten leveren in de exploi tatiekosten en de erfpacht moeten opheffen. Het Brongebouw voldeed overigens niet zonder meer aan de eisen van de avb. In geval van aankoop dacht men nog minstens 35.000 gulden nodig te hebben voor aanpassingen. De avb informeerde daarom ook maar eens bij de gemeente Heemstede of die misschien iets passends in de aanbieding had. Zo was de situatie in januari 1922 toen Krelage weer voorzitter werd van de avb, wat hij zou blijven tot december 1935. Hij vertelde later dat hij er naar streefde te bevorderen dat het eigen gebouw (hij sprak niet meer over een bloembollenhuis) in Haarlem zou staan en te verhinderen dat het elders kwam.13' Hij had weer tijd om voorzitter te worden omdat hij zijn bedrijf aan het afbouwen was. Zo had hij rond 1920 zijn grote bol lenschuur aan de Bloemhofstraat verkocht. De nieuwe eigenaars (twee makelaars) boden het gebouw vervolgens aan de avb aan als eigen gebouw. Net toen men in de gevoelige fase van de prijsonderhandelingen over dit gebouw zat, moest Krelage op stel en sprong met W. Warnaar van de Bond naar Amerika afreizen om een dreigend importverbod van narcissen af te wenden.14' Inmiddels was men bij de afdelingen op de hoogte geraakt van de Haarlemse plannen. Onmiddellijk kwam vanuit de afdelingen ten zuiden van Haarlem een lobby op gang om het gebouw in Hillegom op te rich ten. In Hillegom was toen een groot aantal grote exporteurs gevestigd en die zegden al meteen 40.000 gulden toe om dit mogelijk te maken. De Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 82