Om te voorkomen dat de avb uit Haarlem zou verdwijnen, bood de gemeente het gehele complex aan de Lange Begijnestraat te huur aan.16> De grote concertzaal zou beurs kunnen blijven en bovendien zou de avb kamers voor het secretariaat krijgen en ruimten om te vergaderen. Zo op het oog was het bod van Hillegom beter dan dat van Haarlem, maar - zo betoogde Krelage - Hillegom schiep wel het dilemma van de export heffing. Voorstanders van Hillegom vonden die acceptabel als het Hillegom werd, maar voor de tegenpartij was enigerlei heffing (bijvoor beeld om in het buitenland reclame te maken voor bolgewassen) alleen acceptabel als het Hillegom niet werd! Vandaar dat Krelage aan de alge- -83- mene ledenvergadering van de avb van eind december 1922 meedeelde waardering te hebben voor het Hillegomse bod, maar dat hij ook bezig bleef met andere plannen. Begin januari 1923 rapporteerde Krelage aan zijn hoofdbestuur de vol gende stand van zaken. De commissie Grullemans, waarmee hij en Voors inmiddels hadden gesproken, had wel een mooi aanbod, maar geen uit gewerkt plan met een overzicht van financiële consequenties. Bovendien was uit een peiling van meningen binnen het Centraal Bloembollen Comité (een samenwerkingsorgaan van een aantal organisaties in de sec tor, opgericht en voorgezeten door Krelage) gebleken dat er geen draag vlak was voor een heffing. Aan de andere kant had het overleg van Krelage met de gemeente Haarlem geleid tot steeds aantrekkelijkere huurvoorwaarden en, last but not least, de gemeente Heemstede bood grond aan bij het Valkenburgerplein. Dit alles overziende besloot men te gaan huren aan de Lange Begijnestraat en onderhandelingen aan te kno pen met de gemeente Heemstede over het Valkenburgerplein. In april tekende men het huurcontract met de gemeente. De avb kon de huur elk ogenblik opzeggen, maar de gemeente verbond zich voor tien jaar. Op 8 juni 1923 vergaderde het hoofdbestuur voor het eerst in het nieuwe kantoor. De Bond nam ogenschijnlijk haar verlies. De optie Hillegom was dan weliswaar niet doorgegaan, maar had er wel toe geleid dat de avb op een goedkope manier goed onderdak in Haarlem had gekregen. De commissie Grullemans hief men echter niet op! Ongeveer een jaar hield de Bond zich stil, maar in juni 1924 stuurde men een brief aan de avb met het voorstel de villa Wildlust in Lisse te kopen en als eigen gebouw in te richten. De eigenaar (niemand anders dan C. Grullemans!) vroeg voor de villa en een hectare grond een prijs van 50.000 gulden. Hoewel Krelage en Voors gingen kijken, kwam het niet tot onderhandelen, omdat J. van Til, de voorzitter van de Bond, Lisse geen geschikte plaats vond! Het hoofdbestuur van de avb was het roerend met Van Til eens. MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 85