Tijdens de discussie over Lisse kwam men op een heel ander idee. In 1925 zou in het wandelbos Groenendaal een tentoonstelling plaatsvinden. Het hoofdgebouw van die tentoonstelling (welk gebouw niet noodzake lijkerwijs binnen Groenendaal moest staan) zou misschien als beursge bouw te gebruiken zijn. Onmiddellijk zette men de architect van het bouwkundig gedeelte van de tentoonstelling, H. Korringa, aan het werk om dat nader te bekijken. In oktober leek alles in kannen en kruiken. De gemeente Heemstede stelde 8000 m2 grond beschikbaar aan het Valken burgerplein tegen een erfpacht van één gulden en gaf toestemming daar —84— het hoofdgebouw van de tentoonstelling te plaatsen. Inmiddels was er ook een huldigingscomité gevormd ter viering van de honderdste geboor tedag van Jacob Krelage, onder voorzitterschap van W. Warnaar. Deze zegde voor het gebouw alvast een marmeren buste van Jacob Krelage toe. In het Weekblad voor Bloembollencultuur van 24 oktober publiceerde het hoofdbestuur 'met bijzondere ingenomenheid' het aanbod van de gemeente Heemstede, dat geldig was tot 1 januari 1925. Men vond Heemstede een goed compromis tussen Haarlem en Hillegom: 'De strijd is daarmee voorgoed van de baan. Het aanbod van Heemstede zal door allen met geestdrift kunnen worden aanvaard'.1') Het Weekblad voor Bloembollencultuur van 1 november 1924 was geheel gewijd aan de her denking van Jacob Krelage en bevatte ook tekeningen en plattegronden van het gebouw aan het Valkenburgerplein. Geschat werd dat het geheel 150.000 gulden zou kosten. Men schreef onder de leden een obligatiele ning uit van 120.000 gulden tegen 4 procent, terwijl de rest zou komen uit het Krelagefonds. De herdenkingsbijeenkomst vond plaats op 7 november en daar toon de Warnaar (tevens ondervoorzitter van de avb) een kleimodel van het borstbeeld van Jacob Krelage van beeldhouwer T. Visser. Ernst Krelage herdacht zijn vader in een magistrale rede, maar hij was nog nauwelijks uitgesproken of het gekrakeel over het Valkenburgerplein brak los. De heer Grullemans schreef in een ingezonden brief, geplaatst in het Weekblad voor Bloembollencultuur van 7 november 1924, dat hij hoopte dat Heemstede een fiasco zou worden 'omdat alleen de ligging alles tegen en niets voor heeft'. Op 6 november stuurde de Bond voorzitter Van Til weg, omdat hij als lid van het huldigingcomité voorstander van Heemstede was. Vervolgens activeerde waarnemend voorzitter A. Reij- nierse de commissie Grullemans weer. Dat resulteerde in een aanbod van 50.000 gulden aan de avb als het gebouw in Hillegom zou komen, met als bijkomende voorwaarde de installatie van een beheerscommissie van vijf leden (twee van de avb en twee van de Bond die gezamenlijk een vijfde buitenstaander zouden kiezen), welke commissie 'de regeling op zich Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 86