neemt ten aanzien van den bouw, de bewoning en de exploitatie van dit gebouw'. Op 7 november bood de gemeente Hillegom als reactie op het bod van de gemeente Heemstede voor één gulden één hectare grond aan. Door al dit gedoe bracht de obligatielening maar 24.000 gulden op en hing de financiering van het Valkenburgerplein aan een zijden draadje. In die tijd was J. Hoog van de bekende Haarlemse firma C. van Tuber- gen, een verstokt Haarlemmer, voorzitter van de afdeling Haarlem van de avb. Tot nu toe had die afdeling weinig van zich laten horen, maar nu kwam zij in het geweer met een emotioneel pleidooi voor Haarlem: 'Haarlem, vanouds bakermat der Bloembollencultuur met zijn aloude tradities van Bloembollenhandel reeds in de zeventiende eeuw de woonplaats van wereldberoemde mannen in ons vak, als de Voorhelm-Schneevoogts, de Van der Vinnes, de Krelages enz., die aan ons bedrijf luister verleenden vanaf hare oprichting de zetel der Algemeene Vereeniging stelt men zich voor te verlaten voor eene andere gemeente, waarvan de naam in de geschiedenis der Bloembollencultuur weinig of niets zegt moet de nagedachtenis van Jacob Heinrich Krelage op zoo pijnlijke wijze vertroebeld wor den en hem ten on-eere de zetel der Vereeniging uit zijn woonplaats worden verwijderd'. Deze bewoordingen gebruikte de afdeling in een motie voor de algemene ledenvergadering van december 1924 om de zetel in Haarlem te houden. De afdeling zette de motie kracht bij met een financieel onderbouwd plan om de villa Wilhelmina tot beurs om te bouwen. De villa lag tegenover de stadsschouwburg op de hoek van Raamsingel en Koninginneweg en was eigendom geweest van J. Beijnes. De afdeling Hillegom veegde de i Schetsontwerp voor een centraal verenigingsgebouw aan het Valkenburgerplein in Heemstede. (Weekblad voor Bloembollencultuur, —85— 1 november 1924). MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 87