Jacob Krelage was onthuld, werd de 'beurskwestie' in de wandelgangen druk besproken. Krelage leidde daaruit af dat er geen draagvlak voor het Valkenburgerplein was. Hij vertelde dat in juni aan het hoofdbestuur en vertelde ook dat hij met de burgemeester van Heemstede een alternatief had gevonden, namelijk de buitenplaats Spaar en Hout, gelegen aan het Spaarne vlakbij de Kleine Houtweg. De gemeente Heemstede had de bui tenplaats onlangs gekocht. Deze lag in het gebied dat op de nominatie stond door Haarlem geannexeerd te worden. Als Krelage had geweten welke complicaties dat zou opleveren, dan zou hij zich wel drie keer heb ben bedacht voor hij met deze locatie bij het hoofdbestuur aankwam. -87- Kennelijk zocht hij vooral naar zoveel mogelijk alternatieven voor Hillegom, zonder veel oog voor potentiële problemen. Aanvankelijk ging alles vlot, net als eerder bij het Valkenburgerplein. Wethouder Reinalda van Haarlem zegde de ontsluiting lang het Spaarne toe en de gemeente Heemstede zou zorgen voor de ontsluiting naar de Kleine Houtweg. Zelfs wist Krelage te bereiken dat het tentoonstellingsgebouw als beursgebouw in de tuin mocht staan. Bovendien bood Heemstede hem het herenhuis met opstallen gratis aan, op voorwaarde dat de avb een hectare grond zou kopen voor 80.000 gulden. Omdat architect Korringa de verplaatsings kosten van het tentoonstellingsgebouw op 60.000 gulden schatte, besloot het hoofdbestuur als alternatief een aantal architecten te vragen voor 70.000 gulden een stenen beurs te ontwerpen met een ijzeren kapcon structie 'zoals bij het vliegkamp Waalhaven'. Al met al dacht men aan een lening van 150.000 gulden. In het Weekblad voor Bloembollencultuur van 17 juli kondigde het hoofdbestuur aan dat in september een algemene ledenvergadering zou worden gehouden over 'Hillegom' en het Valkenburgerplein. Tevens pre senteerde men Spaar en Hout als een 'mogelijke oplossing' die de leden op 20 juli konden bekijken. Een vooraanstaand lid van de Bond, de exporteur T. van Waveren, met Krelage de voornaamste organisator van de tentoonstelling 1925, ging kijken. Zijn oordeel was niet mals. Hij vond Spaar en Hout totaal ongeschikt: 'een mooie plek voor iemand die van de wereld afgestorven is en nu van de menschen afgezonderd aan het Spaarne wil gaan hengelen'.18) Dat mobiliseerde de Bond weer. In een extra ledenvergadering in september (vóór de algemene ledenvergadering van de avb) nam men een motie aan waarin men het bestuur opdroeg om samen met de avb een gebouw in Hillegom te stichten. Als dat niet lukte zou de Bond zelf een beurs in Hillegom bouwen. Krelage hield echter het been stijf en wees het voorstel af. Hij vond dat het alleen aan de avb was om te bepalen waar de zetel zou komen. De leden van de avb gaven hem gelijk door met 97 tegen 71 stemmen het aan- MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 89