Ten geleide Gelukkig besloot de gemeenteraad van Haarlem in 2007 dat het stadhuis aan de Grote Markt ook voor de toekomst als zodanig in gebruik zal blij ven en dat de nieuwbouw van een stadskantoor aan de Schipholweg niet doorgaat. Het stadsbestuur blijft daar waar het altijd gevestigd is geweest: in het centrum van de stad. Maar waar lag het eerste stadhuis van Haarlem? Was dat in de Hoofd wacht zoals sommigen denken of was dat elders? Bert Koene werpt nieuw licht op die vraag. Hij heeft de huurbedragen die in 1340 verschul digd waren aan de graaf van Holland omgerekend naar de breedte van verhuurde percelen. Uit dit onderzoek blijkt dat de Hoofdwacht in elk geval niet op de lijst van grafelijke eigendommen stond. Waar het stad huis voor 1370 gelegen was blijft onduidelijk. Karei Ackema beschrijft welke bewoners de buitenplaats Vredenhof aan de Wagenweg allemaal heeft meegemaakt. Soms werkten er wel zes dienstbodes en in de Tweede Wereldoorlog werden er wapens voor het verzet bewaard in een hol Mariabeeld. Onder de bewoners treffen we de familie Polman Mooij, die in de negentiende eeuw een bloemkwekerij in bloembollen in Haarlem had. Dat legt een verbinding naar Maarten Timmers artikel over het Kre- lagehuis. Toen de Koninklijke Algemeene Vereniging voor Bloembollen Cultuur een vestigingsplaats zocht ging het tussen Hillegom en Haarlem. Allerlei voorstellen voor locaties werden gedaan, waaronder een terrein van voormalig bloemkweker Polman Mooij. Dankzij grote bemoeienis van E.H. Krelage kwam het huis uiteindelijk aan de Leidsevaart. Werkverschaffing was in de periode tussen de wereldoorlogen het ant woord op de grote werkeloosheid. Niet alleen in Haarlem werden pro jecten in dit kader uitgevoerd; er gingen ook werkeloze Haarlemmers naar elders om dit soort werk te doen. Hoe dat er aan toeging bij het Drentse ontginningsproject Witteveen beschrijft Marcel Bulte. In het Ramplaankwartier werd in de Tweede Wereldoorlog een moord gepleegd op de vrouw van een NSB'er. De nsb probeerde er een politieke moord van te maken. Jaap Vogel doet er aan de hand van door hem ont dekte documenten verslag van.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 9