Dat deze vergadering slechts negatieve besluiten heeft genomen is te wijten aan leugens en onware voorstellingen die in ongeteekende pamphletten zijn verspreid, waardoor de zaak moedwillig is vertroe beld. Ondergrondsche stroomingen hebben invloeden doen gelden, die slechts zijdelings met de zaak te maken hebben. Als dit niet was gebeurd, was misschien het resultaat dezer vergadering heel anders geweest'. Het hoofdbestuur besloot toen maar om het tentoonstellingsgebouw te verkopen. Er zat niets anders op dan met de Bond te gaan praten om in ieder geval de dreiging van een aparte exporteursbeurs van tafel te krij gen. Krelage en Voors wisten dat inderdaad te bereiken, maar moesten er noodgedwongen mee instemmen samen met de Bond te gaan bouwen in Hillegom. Ondertussen had de avb, overeenkomstig het besluit van de algemene ledenvergadering, aan de gemeente Hillegom geschreven dat geen gebruik zou worden gemaakt van het eerdere aanbod van die gemeente. De gemeenteraad reageerde begin oktober met een motie dat, aangezien de algemene ledenvergadering geen alternatief besluit had genomen, de gemeente het aanbod gewoon handhaafde. Daarbij gold de overweging dat 'de groote meerderheid van de belanghebbenden, wonen de en werkende in het hart van de bloembollenstreek, met name de kweekers en exporteurs te Hillegom, Lisse en Sassenheim de voorkeur geeft aan Hillegom als standplaats voor het beursgebouw'. De tekst van het raadsbesluit werd wijd verspreid. Een teken dat de factie 'Hillegom' het hoofd niet in de schoot legde! In de loop van de jaren was de verhouding met de gemeente Haarlem er niet beter op geworden. De avb was niet tevreden over het concertge bouw, de toegezegde archiefruimte kwam er maar steeds niet, het was er gehorig en men had last van een brand en verbouwingen.20' Het secreta riaat vertrok in de loop van 1926 zelfs naar de Zijlstraat. De gemeente op haar beurt verweet de avb achter haar rug om met Heemstede in zee te zijn gegaan. Toen bovendien de gemeenteraad eind december een motie afwees om de avb in Haarlem te houden door weer over het Brongebouw te gaan praten, dacht Krelage dat het punt was bereikt waar het nog slechts ging tussen 'Hillegom' of niets. Met deze sombere gedachte ging hij de jaarwisseling in. Maar zie, begin januari kreeg hij een uitnodiging van het college van b en w van Haarlem om toch eens te komen praten. Hij besloot alles of niets te spelen. Hij stelde brutaalweg voor dat de avb het Brongebouw zou krijgen, in de tuin een beurs mocht bouwen en 75.000 gulden toe zou krijgen. Alleen op die manier kon hij de concur rentie met 'Hillegom' weer aan. MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 91