Wellicht tot zijn verbazing kreeg hij in bijna alles zijn zin. De avb kon het gebouw gratis krijgen, mocht het verbouwen en in de tuin bouwen en zou de grond krijgen tegen een erfpacht van één gulden. Alleen de 75.000 gulden wilde men niet geven. De burgemeester en wethouder Reinalda waren overigens tegen het aanbod geweest. Zij, als minderheid van het college van b en w, vonden dat verkleining van de tuin een aantasting van de Hout zou zijn. Ook wilden zij het Brongebouw eigenlijk niet afstaan, omdat dit het enige gebouw in Haarlem was waar congressen konden worden gehouden. In die tijd deed ook de Bond een concreet voorstel. -90- Bond en avb zouden in Hillegom op twee hectare grond een gebouw neerzetten onder beheer van een naamloze vennootschap. Daar zou de avb voor 6000 gulden per jaar ruimte kunnen huren. Die huur vond men veel te hoog (die werd later verlaagd tot 4000 gulden) en het beheer onac ceptabel (ook dat veranderde de Bond, de avb kon het beheer krijgen). Het Brongebouw zou met een toeslag van 25.000 gulden concurrerend zijn met dit aanbod van de Bond. b en w wilden echter geen geld toege ven. Op 24 maart boog de gemeenteraad van Haarlem zich over het voor stel (zonder toeslag). Het voorstel had een menigte aan adressen pro en contra uit de samenleving uitgelokt, wat zijn weerslag vond in een lange, emotionele raadsdiscussie. Uiteindelijk verwierp men het voorstel van b en w met vijftien tegen acht stemmen. Tot verrassing van de avb nam men wel een motie aan om de helft van de bouwkosten aan te bieden, tot een maximum van 100.000 gulden, als men in Haarlem bouwde. Krelage zag dat als een mogelijkheid om niet naar Hillegom te hoeven. Hij stelde voor weer naar Spaar en Hout te kijken en attendeerde ook op de kwekerij van de voormalige bloemist H. Polman Mooy die te koop stond. Het betrof 7000 m2 grond en drie huizen achter de bebouwing van de Kleine Houtweg, de Gasthuissingel en de Wagenmakerslaan. Het hoofdbestuur was zeer te spreken over deze locatie, omdat die tegenover de Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling lag zoodat de oude toestand van vroeger weer zou kunnen intreden, dat de beursbezoekers, van de beurs komende, de ter veiling van de vol genden dag aangevoerde bollen in het veilingsgebouw kunnen gaan bezichtigen, evenals ten tijde dat de veilingen in het gebouw Sint- Bavo, in de Smedestraat werden gehouden'.21' De algemene ledenvergadering van 24 mei 1926 zou een besluit nemen over het aanbod van de Bond versus een principebesluit over een locatie in Haarlem. De Bond stuurde op 8 mei een brief naar alle leden van de avb. Daarin schreef ze dat 'Polman Mooy' niks was, een achteraf gelegen Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 92