december te horen dat, als de avb Spaar en Hout voor 75.000 gulden van Heemstede kocht, Haarlem geen ton zou geven, maar 45.000 gulden. Daarmee viel Spaar en Hout in feite af. Intussen was 'Polman Mooy' verkocht aan de Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling, die er nieuwbouw ging plegen ter aanvulling op het gebouw aan de Bloemhofstraat. Tot overmaat van ramp publiceerde 'Hillegom' een plattegrond voor een Centraal Gebouw aan de Hoofd straat tussen de rooms-katholieke kerk en villa Remina, niet ver van de buitenplaats Treslong. Al eerder was op een kalender uit 1925 een schets ontwerp van het gebouw verschenen. Het Krelagehuis komt in Haarlem (1928) H. Ruijsenaars, lid van het hoofdbestuur, opperde het idee dat uiteinde lijk tot succes zou leiden. In de rondvraag van de vergadering van 23 november 1926 zei hij dat de machinefabriek van de Gebroeders Figee aan de Leidsevaart te koop stond en of dat niet wat was.22' Krelage, Voors en Ruijsenaars gingen poolshoogte nemen. Zij zagen fabrieksgebouwen met een frontlengte van bijna 100 meter op een terrein van iets meer dan één hectare langs de Leidsevaart, voorts begrensd door Brouwersvaart, Eendrachtstraat en Oost-Indiëstraat, met op het terrein drie woningen. 'Figee' lag vlakbij het kantoor van de Bond aan de Wilhelminastraat en ook vlakbij de Grote Markt. Medio december meldde het drietal aan het hoofdbestuur dat het gebouw en de terreinen zeer geschikt waren om als eigen gebouw van de avb te dienen. Daarom had men al een makelaar in de arm genomen om een bod van 150.000 gulden uit te brengen. Zelfs had men een aannemer al een verbouwingsplan laten maken. Bovendien had Krelage al een bouw- en exploitatiebegroting gemaakt. Hij zei daarover echter niets in de algemene ledenvergadering van 20 december, wel dat die dag een brief van de gemeente Haarlem was binnengekomen met de tekst van het raadsbesluit over de 45.000 gulden. Het was dus maar goed zei hij (met een stalen gezicht) dat de besluitvorming was opgeschort. Hij zei te ver wachten in een extra ledenvergadering in januari nader op de zaak in te gaan. Zonder discussie gingen de leden daarmee akkoord. Eind december hadden de drie heren de getallen op een rijtje. Figee had het bod van 150.000 gulden niet aanvaard. Het complex was tot 8 februari te koop voor 180.000 gulden, daarna zou de prijs omhoog gaan. De verbouwing kwam uit op 100.000 gulden. Er moest 180.000 gulden worden geleend, waarvan 80.000 gulden via een obligatielening onder de leden. Het hoofdbestuur schreef een algemene ledenvergadering uit op MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 95