7 februari. Die kleine vertraging kwam K re lage wel goed uit, want rond die tijd waren veel exporteurs (voorstanders van 'Hillegom') in het bui tenland bollen aan het verkopen. De beschrijvingsbrief stond in het Weekblad voor Bloembollencultuur van 14 januari en in het nummer van 18 januari stond de oproep om in te schrijven op de obligatielening tegen 4,5 procent. Er was toen trouwens al voor bijna 58.000 gulden op inge schreven. Bovendien konden de leden het complex op 22 januari bekijken en rondgeleid worden door Krelage en Voors. Natuurlijk liet 'Hillegom' dit niet zo maar passeren. De commissie -94- Grullemans schreef een brief naar alle afdelingen van de avb en stelde daarin dat nieuwbouw in Hillegom goedkoper was dan verbouw in Haarlem. Ook zou Hillegom beter bereikbaar worden vanwege de te ver wachten elektrificatie van tram en trein. De brief werd mede ondertekend door W. Warnaar en R. Veldhuyzen van Zanten. De laatste was ook voorzitter van de afdeling Hillegom van de avb en die afdeling wilde de begroting van de verbouw wel eens zien. Die kreeg ze per kerende post met een uitgebreide specificatie. Op de rondleiding kwamen zestig leden af, die niet allemaal even enthousiast waren. Natuurlijk was men in Hillegom het meest negatief. Men vond Figee een rotzooi: 'De muren moeten vernieuwd worden, het dak verzakt, de vloeren moeten vernieuwd worden en de kantoren zijn hokken. De proeftuin zit vol oud ijzer en de nabijgelegen margarinefa- briek verspreidt een zeer onaangename lucht'.23' Curieus was de rol van makelaar J. Jonker uit Haarlem. Op 4 februari bood hij de Heemsteedse buitenplaats Nyenhove met twee hectare grond aan voor twee ton en met drie hectare grond voor 255.000 gulden. Krelage deed het af als doorge stoken kaart, een actie om de zaak weer op de lange baan te schuiven, en wilde er niet op ingaan. Dat waren de afdelingen met hem eens. Men ging stemmen, met als resultaat dat wederom het doek viel voor 'Hillegom', voorlopig althans. Met 140 tegen 54 stemmen wees de vergadering de optie Hillegom af. Ook Spaar en Hout viel af, want dat lag verder van het centrum dan Figee. Op Figee zou een proeftuin van 1000 m2 komen en een garage voor 80 auto's. Het hoofdbestuur schatte de totale kosten op 312.000 gulden. De financiering voor deze investering kwam, naast de obligatielening waar op al voor 70.000 gulden was ingeschreven, uit een hypotheek van 100.000 gulden, de ton van de gemeente Haarlem, tenminste 26.000 gul den uit het Krelagefonds en 6000 gulden uit het batig saldo van de reke ning 1926 van de avb. (Het totale voordelig saldo over dat jaar was bijna 12.000 gulden). De exploitatie dacht het hoofdbestuur te financieren uit de verhuur van gebouwen en de drie woningen op het terrein. Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 96