Noten 1. Dit artikel is gebaseerd op mijn studie (proefschrift) naar de transformatie van de stadsrand van Haarlem in de i9de eeuw. De handelseditie van deze studie is verschenen bij uitgeverij Thoth: Frank Suurenbroek, (On)begrensd land. De transformatie van de stadsrand van Haarlem, Bussum 2007. In dit artikel zal beperkt worden geannoteerd, voor een uitgebreide annotatie ver wijs ik naar bovengenoemde studie. 2. Om het grondgebruik in de stadsrand te kunnen achterhalen heb ik voor twee tijdsmomenten (1832 en 1900) de stadsrand ruimtelijk gereconstrueerd. Dit maakte het mogelijk om het grondgebruik, het grondeigendom en de veranderingen die zich voltrokken in een reeks van ruim 65 kaartbeelden te tonen en analyseren. 3. De fysieke ondergrond is ontleend aan: Nederlands Instituut voor Toege paste Geowetenschappen tno, Vereenvoudigde Geologische Kaart van Haarlem en omgeving, Haarlem 1998. 4. Suurenbroek, (On)begrensd land, p. 170. 5. De gegevens voor 1881 zijn mede ontleend aan: M.H.G. Clement-van Alke made, B.M.J. Speet A.G. van der Steur, Historische plattegronden van Nederlandse steden, Alphen aan de Rijn 1993. Deel 6: Haarlem: kaart 12: N.F. Perck, 'Kaart van Haarlem' (1880-1882); Kaart 13: Gemeentewerken. 6. De Zochers waren bovendien niet alleen als landschapsarchitect actief, maar opereerden ook zelf als projectontwikkelaar en waren daarnaast actief als fabrikant van onder andere het inblikken van conserven. Zo heb ben de Zochers op uiteenlopende terreinen een krachtige stempel gedrukt op de ruimtelijke en economische ontwikkeling van Haarlem in de 19de eeuw. Tijd voor een familiebiografie die verder gaat dan het architectoni sche werk? 7. Zie de epiloog van Suurenbroek, (On) begrensd land. FRANK SUURENBROEK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 101