De ambtsketen van Haarlem De burgemeester en zijn ambtsketen door Jaap Pop De burgemeester is met stip de bekendste lokale bestuurder. Dat komt onder meer door zijn functie als voorzitter van de gemeente raad en het college van burgemeester en wethouders en door zijn wettelijke taak op het gebied van de openbare orde en veiligheid. Het brengt hem regelmatig in de publiciteit. Maar zijn bekendheid is ook een gevolg van zijn representatieve taak. De burgemeester vertegenwoordigt de gemeente bij feestelijke en droeve gebeurtenis sen. Zo ontvangt hij de Koningin en Sint Nicolaas, opent hij bedrij ven, slaat hij eerste palen en houdt hij toespraken. Maar hij loopt ook vooraan in een optocht voor een slachtoffer van zinloos ge weld. In al die gevallen is hij herkenbaar aan zijn ambtsketen. Als er een burgemeester afgebeeld moet worden is dat steevast met een ambtsketen om. Ze zijn als het ware aan elkaar geketend en het volgende grapje is dan ook toepasselijk: 'Wat is de overeen komst tussen een burgemeester en een fiets?' 'Zonder een ketting zijn ze niets.' De herkomst van de ambtsketen Het is al eeuwen gebruikelijk dat vorsten, gezagdragers en hoog waardigheidsbekleders met zichtbare onderscheidingstekenen zijn bekleed. Dat kan een mantel zijn of een kroon, een roede, een staf of een ketting, danwel een combinatie daar van. Zo was in de late middeleeuwen in Nederland sprake van een stadsroede als symbool van de burgemeesteren. Ook een ambtsgewaad kwam wel voor. In de negentiende eeuw werden de waardigheidstekens van bur gemeesters vastgelegd in de Reglementen voor de steden (1824) en voor het platteland (1825). In de steden diende de burgemeester een ambtskostuum te dragen. Omdat dat voor de gemeenten op het JAAP POP en WIM GROENHART JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 102