In Haarlem deed zich de bijzondere situatie voor dat burge meester Jhr.mr. J.W.G. Boreel van Hogelanden zelf een nieuwe ambtsketen liet ontwerpen omdat hij de bestaande te eenvoudig vond. Hij bood deze door hem gefinancierde mooie ambtsketen in 1894 aan de gemeente aan. Bij de vaststelling van de vorm van de nieuwe ambtsketen of lint met penning deed zich nog een probleempje voor: deurwaarders droegen ook een oranje lint met penning. Volgens sommigen kon de burgemeester er niet op dezelfde manier uitzien. Maar Thor- becke vond dat geen bezwaar. Deurwaarders kleedden zich ook in het zwart, net zoals burgemeesters en dat gaf ook geen ergernis. Bij Koninklijk Besluit van 1852, Stb. 201 (laatstelijk gewijzigd 1 fe bruari 1994, Stb. 210) werden de onderscheidingstekenen van de burgemeesters vastgesteld. Een zilveren penning met een middellijn van veertig strepen en aan de ene kant het gemeentewapen (of naam bij gebrek aan een wapen) en aan de andere kant het Rijks wapen, hangend op de borst aan een zilveren keten of een oranje zijden lint. Na de inwerkingtreding van het besluit is er een rijke diversiteit aan mooie zilveren ambtsketens ontworpen door diverse zilversme den in Nederland. Een overzicht is te vinden in het boek Ambtske tens van burgemeesters in Nederland (Den Haag 1979). Nog steeds worden bijvoorbeeld na een gemeentelijke herindeling nieuwe ambtsketens ontworpen. De komst van meer vrouwelijke burge meesters heeft er soms toe geleid dat een keten werd aangepast vanwege de draagbaarheid. Het dragen van de ambtsketen Bij openbare optredens zien wij de burgemeester regelmatig met de ambtsketen om de schouders. Sint Nicolaas ziet zodoende in één oogwenk wie de burgemeester is die hem gaat ontvangen, hoewel hij dat na al die jaren natuurlijk ook zo wel zou moeten weten. Maar wat is er over het dragen voorgeschreven? Het al genoem de kb van 1852 is ook op dit punt nog steeds van toepassing. De burgemeester draagt de onderscheidingstekenen, wanneer hij - voorzit in de vergadering van de Raad; - ingeval van brand, of van oproerige beweging, van samenscholing of andere stoornis der openbare orde zich in het openbaar ver toont; - uit kracht van de artikelen 172 tot en met 175 van de Gemeentewet, 102 JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 104