uitreiking van een Koninklijke Onderscheiding, want dat doet de burgemeester als vertegenwoordiger van het Rijk. Dan past het rijkswapen aan de voorzijde. Overigens zal dat waarschijnlijk nie mand opvallen. Soms hebben gemeenten meer dan één keten. Het kunnen twee identieke zijn, maar regelmatig is er sprake van een eenvoudig en een fraai exemplaar. De eenvoudige wordt dan door de loco-burge meester gebruikt of door de burgemeester bij het voorzitten van de raad. In Haarlem zijn ook twee ambtsketens, maar daar hoort een bijzonder verhaal bij, dat hierna wordt verteld. In 2005 deed zich een unieke gelegenheid voor om de ambtsketens van de verschillende gemeenten te vergelijken. Bij de viering van het vijftigjarig jubileum van het Nederlands Genootschap van Bur gemeesters op 6 oktober 2005 in Alphen aan den Rijn hadden alle burgemeesters op verzoek hun ambtsketen meegenomen om daar mee tesamen met hm Koningin Beatrix op de foto te gaan. Het le verde een unieke foto op, die de diversiteit van de ambtsketen mooi in beeld brengt. De ontstaansgeschiedenis van de Haarlemse ambtsketen door Wim Groenhart In de tijd dat ik in Haarlem als edelsmid bij Sipkes Edelsmeden te Haarlem werkzaam was heb ik een aantal malen de Haarlemse ambtsketen voor onderhoud en reparatie in handen gehad. Ook heb ik tweemaal een nieuwe schakel voor scheidende burge meesters ontworpen. Daardoor is mijn nieuwsgierigheid naar de ge schiedenis van dit gewichtige stuk Haarlems zilver gewekt. Dat was het begin van een speurtocht waarover ik hieronder verslag doe. De ambtsketen van 1894 Aan het begin van de raadsvergadering op woensdag 4 juli 1894, des namiddags om één uur, bood de voorzitter van de raad, jhr.mr. J.W.G. Boreel van Hogelanden, de gemeente een nieuwe ambtske ten ten geschenke aan. De keten was ontworpen door W.J.H. Mu iier en vervaardigd door de firma W. Voet en Zn., beiden te Haar lem, zodat het geheel een Haarlems karakter droeg. De vergadering was zeer ingenomen met het geschenk. De keten werd direct in ge bruik genomen. JAAP POP en WIM GROENHART IO5

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 107