De opdrachtgever Jhr. mr. J.W.G. Boreel van Hogelanden (1852-1937) Laat ik eerst ingaan op de rol van burgemeester Boreel bij de tot standkoming van de ambtsketen. Voordat Boreel in 1893 burge meester werd in Haarlem had hij dat ambt bekleed in Heemskerk en Castricum. Toen hij naar Haarlem kwam was hij veertig jaar en weduwnaar. Hij kreeg bij zijn installatie één van de twee identieke in 1852 ontworpen ambtsketens omgehangen. Dat was een eenvoudige schakelketting zonder enige verdere versiering, met een penning met stads- en Rijkswapen. Veel gemeentes hadden een dergelijke keten. In de veel kleinere gemeente Castricum had hij echter een veel mooiere keten kunnen gebruiken. Hij vond dat Haarlem een fraaiere keten verdiende en besloot daar zelf voor te zorgen. Het lag voor de hand dat hij hiervoor de firma W. Voet en Zn benaderde, want die had ook de twee bestaande ketens gemaakt. Elias Voet Jr, die het bedrijf leidde, had al eens het oude tafelzilver van burgemeester Boreel op keurmerken onderzocht. Zij kenden elkaar dus. Ook de ontwerper van de ambtsketen, Pim Muiier, was een bekende van Boreel. Het is niet bekend of Boreel zelf heeft bijgedragen aan het ont werp maar het zou kunnen lettend op de motieven die in de Haar lemse ambtsketen te vinden zijn en die doen herinneren aan de oudste schutterijketens uit de late Gothiek. Burgemeester Boreel zag dagelijks de Gravenportretten in het stadhuis. Op hun portret ten dragen Philips de Goede, Karei de Stoute en Maximiliaan van Habsburg de imposante keten van het Gulden Vlies. Ook in de Grote of Sint Bavo tegenover het stadhuis vinden we liefst elf maal de keten afgebeeld in de middeleeuwse koorbanken. Als regelmatig kerkganger moet dit Boreel zijn opgevallen. Zijn vader, W. Boreel van Hogelanden, was onder meer minister van Staat (1860-1883) onder Koning Willem 11. Zelf was hij kamer jonker van Koning Willem m. Beide vorsten waren dragers van de keten van het Gulden Vlies, waarmee zij zich ook enkele keren hebben laten afbeelden. Dit alles kan een inspiratiebron geweest zijn voor het ontwerp van de Haarlemse keten. 112 JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 114