De rozetschakels en de medaillonschakels De schakels met dubbele rozet zijn kenmerkend voor stijl van de keten. De twee bloemvormen per schakel vormen een geheel. Zoals gezegd is door inzagen en ombuigen de vorm van de bloem ont staan die wij in oudere schutterijketens terug zagen. Aan de rozet schakels zijn nog zes kleine tulpjes vastgemaakt. Zij zorgen voor een extra 'bloemenstad' tintje. Ook voor de Bloemendaalse ambts keten, die in 1908 door de firma Voet gemaakt is, zijn rozetschakels gebruikt maar dit keer zonder tulpjes. Tussen de rozetschakels zijn ronde medaillonschakels geplaatst, die wijzen op verschillende gebeurtenissen uit de Haarlemse histo rie. Helaas vormen de ronde schakels niet echt een goed geheel met de andere schakels en hebben zij de neiging om te kantelen. Aan de linkerkant van de keten zijn de volgende symbolen te zien: een oud karveel dat verwijst naar de slag bij Damiate tijdens de Kruistochten; de letter A als het symbool voor de uitvinding van de boekdruk kunst door Laurens Jansz. Coster; het oude zegel van Haarlem, de dode boom; Aan de rechterkant zijn te zien: één van de Damiateklokjes, die nog steeds iedere avond van negen tot half tien geluid worden; het wapen van het St. Lucas gilde, waar schilders als Frans Hals lid van waren; het oude stadswapen met de vier sterren, maar voor de wapenver meerdering met zwaard en kruis. De burgemeesterschakels Bij de aanbieding van de keten in 1894 waren als sluiting twee scha kels met het familiewapen van burgemeester Boreel te zien. Bij het plotseling overlijden op 13 december 1918 van burgemeester Jhr.mr. W.B. Sandberg tijdens de Spaanse griepgolf werd zijn familiewapen op een schakel aan de ambtsketen toegevoegd. Dit zal ongetwijfeld in overleg gegaan zijn met de vorige drager en schenker oud-burge meester Boreel. Waarschijnlijk is bij de toevoeging van de Sand- bergschakel één van de twee Boreelschakels verwijderd, zodat de keten weer in evenwicht was. Later bleek dat door de toevoeging van een schakel een traditie ge- JAAP POP en WIM GROENHART 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 123