De geschiedenis van het standaard werk van E. H. Krelage Drie eeuwen bloembollenexport. De geschiedenis van den bloembollenhandel en der Hollandsche bloembollen tot 1938 Inleiding Voor zover ik heb kunnen nagaan schreef Ernst Heinrich Krelage (1869-1956) zijn eerste artikel toen hij negentien jaar was en nog studeerde aan de Universiteit van Amsterdam. In het bekende Engelse tuinbouwblad The Gardeners' Chronicle van 9 juni 1888 reageerde hij op een artikel in een ander Engels tuinbouwblad (Gardeners' Magazine) over de naamgeving van een aantal narcis sen die de firma van zijn vader (E.H. Krelage en Zoon) in de han del had gebracht. Zijn (vermoedelijk) laatste artikel schreef hij in het Weekblad voor Bloembollencultuur van 29 januari 1954. Dit bevatte een aanvulling op zijn standaardwerk, het onderwerp van dit artikel. Tussen die twee artikelen ligt een druk, welbesteed leven als ondernemer, bestuurder en publicist.1' Tot 1935 'beperkte' zich dat tot vele artikelen en drie boeken. Het eerste boek2' schreef hij in 1910 ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het volgende3' publiceerde hij in 1911 ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van zijn bedrijf E.H. Krelage en Zoon (de 'tuinbouwinrichting Bloemhof) en het derde,4' handelend over de Haarlemsche Debating Society, verscheen in 1935 als een uitgave van de Vereniging Haerlem. Eind december 1935 trad hij af als voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (avb) en in februari 1936 ver trok hij samen met zijn vrouw naar Nederlands-Indië om hun dochter Josine en haar man te bezoeken en een rondreis te maken. Zij bleven daar tot hun eerste kleinkind Elisabeth was geboren (op 9 oktober 1936) en bezochten ook het graf van de eerste man van mevrouw Krelage. Half december 1936 waren ze weer terug in hun huis in Haarlem dat, ter ere van hun terugkomst, was versierd met bloemen van de avb en van het Laboratorium voor Bloembollen- MAARTEN TIMMER 130

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 132