bollencultuur van 3 januari 1947. De hoge prijs stond echter een vlotte verkoop in de weg en bij het ministerie beraadde men zich hoe de verkoop van het boek kon worden gestimuleerd ter gelegen heid van de Flora van 1953. In maart 1953 stelde de toenmalige directeur van de Tuinbouw, ir. F. Honig, aan Krelage voor om de prijs sterk te verlagen en het boek in een meer aantrekkelijke vorm, namelijk gebonden in twee delen, aan te bieden. Honig schreef dat het immers niet de bedoeling was dat dit boek in de opslagruimte van de uitgever zou blijven 'rusten'. Krelage ging akkoord en op 30 maart 1953 verlaagde men de prijs van de uitgave in één band tot 27,50 gulden. De prijs voor de uitgave in twee delen werd 29 gulden. Heden ten dage is het boek alleen nog antiquarisch verkrijgbaar, voor ongeveer 400 euro voor de uitgave in één band en rond de 200 euro voor de uitgave in twee banden. Het boek en het eredoctoraat Het eerste deel van het boek, over handel en export, omvat vijf hoofdstukken over de volgende thema's: oorsprong en ontwikke ling van de export; de export naar verschillende landen, met sta tistische overzichten; de onderlinge handel in het bloembollen- bedrijf, met aandacht voor veilingen en het scheidsgerecht; belangenbehartiging, met een weergave van de geschiedenis van de brancheverenigingen; propaganda en reclame, met o.a. de geschie denis van de bloemententoonstellingen die in Nederland in 1818 in Haarlem begonnen; zorg voor gezondheid en kwaliteit, zoals het ontstaan van keuringsdiensten en wettelijke regelingen. Het tweede deel, over de 'artikelen van den bloembollenhandel', begon Krelage met uitvoerige, afzonderlijke hoofdstukken over de tulp, de hyacint, de krokus, de gladiool en de iris en vier hoofdstuk ken waarin hij een veelheid van gewassen aan de orde stelde. In die hoofdstukken presenteerde hij niet alleen, op nog niet overtroffen wijze, de (botanische) gewasgeschiedenis, maar ook de ontwikke ling van het sortiment, de belangrijkste veredelaars (met hun por tretten) en unieke afbeeldingen, veelal uit eigen bezit, de collectie Krelage. Een der meest bijzondere delen van het boek wordt gevormd door een grote tabel met een overzicht van de prijsont wikkeling van hyacinten vanaf 1716(1), door hem samengesteld met behulp van veilings- en handelscatalogi uit eigen bezit. Wat het boek ook uniek en nog steeds waardevol maakt, is de uitvoerige bibliografie (p.757-790) van ca. 1400 titels, niet alleen van bronnen MAARTEN TIMMER I37

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 139