tijnse school: een studie naar het verschijnsel prijsuitreiking en prijsboek op de Latijnse scholen in de Noordelijke Nederlanden, ca. 1585-1876, met een repertorium van wapenstempels (Amster- dam/Maarssen 2000). De opzet van deze bijdrage is dat eerst de rol van de wedijver in het onderwijs in historisch perspectief wordt geplaatst. Vervolgens wordt nader ingegaan op de betekenis van de prijsuitreiking op de Latijnse scholen en in het bijzonder die van Haarlem vanaf het eind van de 16de eeuw tot midden 19de eeuw. Hierna worden de verschillende aspecten die hierbij een rol speelden, nader belicht met speciale aandacht voor de verschillende kenmerken van de Haarlemse prijsboeken. Het geheel wordt afgesloten met een bijla ge van Haarlemse prijsboeken die zich in de Stadsbibliotheek Haarlem bevinden. De wedijver in historisch perspectief Wedijver en het hieruit voortvloeiende belonen van verdienstelijke leerlingen heeft in de onderwijsgeschiedenis van West-Europa een lange traditie die hun wortels vinden in de Klassieke Oudheid. De Griekse cultuur had een sterk competitief karakter dat zich niet alleen manifesteerde door sportwedstrijden, zoals de Olympische spelen, maar ook met concoursen waarin leerlingen met elkaar wedijverden in voordracht en muziek. Het oude Rome had met Quintilianus (ie eeuw na Chr.) een belangrijk pleitbezorger voor de wedijver in het onderwijs. In zijn Institutiones Oratoriae, een schets van de opleiding tot redenaar vanaf de wieg tot het graf, be nadrukt hij het belang van de aemulatio en de contentio, de wedij ver en de competitie, in het leerproces. Het leren moet een spel zijn en in onderlinge competitie moet de eerzucht van de leerling voort durend worden geprikkeld. Bij het oefenen in declameren moeten de leerlingen in groepjes classesworden verdeeld en wie het beste declameert, mag zich de leider {dux) van zijn groep noemen. Maan delijks krijgen de verliezers gelegenheid revanche te nemen om te voorkomen dat de winnaar op zijn lauweren blijft rusten. Want ook al is de eerzucht op zich een slechte eigenschap, zo concludeert Quintilianus, toch is zij dikwijls de oorzaak van succes.5» Met de Renaissance en het Humanisme begon in de 15de eeuw in West-Europa een periode waarin men een nieuwe beschaving na streefde met de Klassieke Oudheid als voorbeeld. De verbetering en vernieuwing van het traditionele onderwijs was in de ogen van de DR. J. SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 13