mt Toen hij zijn boek schreef vielen tulpen, hyacinten en narcissen onder de Landbouwcrisiswet van 1933, welke wet de minister grote bevoegdheden gaf op het gebied van de teelt, export en prijzen. De zogenaamde saneringsmaatregelen die daarvan het gevolg waren riepen veel weerstand op. Krelage, die de noodzaak van de sanering wel inzag, maar niet op de manier die de minister voorstond, was niet mals in zijn oordeel: De voorschriften van den minister gaven voedsel aan tal van bedenkingen. Over 't algemeen gaven zij al te zeer blijk, uitvloei sel te zijn van een bepaalden theoretischen opzet, waarbij niet voldoende rekening was gehouden met de lang en stevig gevestigde toestanden en handelsgebruiken in het bloembollen- bedrijf...men trok er zich dan ook veelal niets van aan...het was ondoenlijk, bepaalde voorschriften van het departement te doen naleven'.15' Ook zijn eigen vakgenoten spaarde hij niet. Zo trok hij fel van leer tegen bepaalde praktijken in en na de Eerste Wereldoorlog: de arglistige speculatie op het medelijden van het buitenland tengevolge van den politieken toestand. Enkelen toonden zich in dit verachtelijk streven ware virtuozen... Na den oorlog werden Frankrijk en Engeland overstroomd met prospectussen van onbetrouwbare Nederlandsche leveranciers, die deze wegens de voor hen zeer voordeelige valuta in Duitschland of Oostenrijk hadden doen drukken en eenvoudigsheidshalve ook van daar lieten verzenden. Alleen het zien der postzegels op deze zendin gen maakte de ontvangers razend; zij werden versterkt in hun waan, dat het neutrale Nederland in de oorlog feitelijk pro- Duitsch was geweest'.16' Tot op de dag van vandaag verschijnt het boek van Krelage in iede re literatuurlijst van serieuze boeken over de geschiedenis van de land- en tuinbouw en aanverwante onderwerpen. Zo bijvoorbeeld in het standaardwerk van J. Bieleman uit 1992 over de geschiedenis van de landbouw 1500-1950, in het boek van W. Sangers uit 1952 over de geschiedenis van de Nederlandse tuinbouw en recent nog (2007) in het boek Tulipmania van Anne Goldgar.17' Zij noemt Kre lage daarin 'the foremost authority on the history of the tulip'. De redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur die het boek 2 0,10 0 0,15 - 8 0,13 - 8 0,14 - 6 0,13 - (1,16 0,15 0 651 MAARTEN TIMMER 139

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 141