maart 1947. Pomotor prof.dr. E. van Slogteren grondde de promotie uiteraard op alle prestaties van Krelage, maar hij noemde apart het boek 'waarin op uiterst gedocumenteerde wijze de ontwikkelings gang van de bloembollenexport wordt beschreven'. In zijn dank woord ging Krelage in op de verwetenschappelijking van de bloem bollensector en het vele wat de Landbouwhogeschool had gedaan ten bate van de tuinbouw. Hij signaleerde echter ook dat naar zijn weten geen enkele praktische tuinder aan de Landbouwhogeschool had gestudeerd en hoewel hij dat wel verklaarbaar vond ('de ware kweeker wordt slechts gevormd in en door de praktijk'), voorzag hij dat de behoefte daaraan wel zou toenemen. Dat niet alleen van wege de toenemende complexiteit van de tuinbouwbedrijven zelf, maar ook vanwege de toenemende overheidsbemoeienis die 'lawi nes van voorschriften en regelingen over den tuinbouw (heeft) uit gestort'. De pogingen om te komen tot een Amerikaanse uitgave, eerste episode, 1945-1956 Op het moment van de promotie correspondeerde Krelage al ruim een jaar met dr. Frans Verdoorn in Amerika over een uitgave van het boek in Engels. Het contact was ontstaan door een klein berichtje in The Gardeners' Chronicle van 8 september 1945. Daarin stond dat Krelage, ondanks eerdere geruchten van het tegendeel de oorlog goed was doorgekomen en bezig was met 'the production of a monumental work on the bulb industry' en dat hij een 'wonderful horticultural and botanical library' had. Dat trok de aandacht van Verdoorn en hij schreef Krelage een brief die Krelage op 6 februari 1946 ontving.20' Frans Verdoorn was in 1906 in Amsterdam geboren. Hij begon al op achttienjarige leeftijd met het aanleggen van een herbarium van mossen, correspondeerde met deskundigen in binnen- en buiten land en publiceerde daar sinds 1924 over. In het jaar dat hij zijn gymnasiumdiploma behaalde (1927), publiceerde hij een historisch overzicht over de Zeeuwse floristiek en begon hij met de uitgave van een wetenschappelijke periodiek over mossen Annates Bryo- logici). Hij combineerde dus al vroeg wetenschap en uitgeven en dat zou zo blijven tijdens zijn studie biologie in Utrecht. Hij stu deerde in 1933 af, ging in Oegstgeest wonen en richtte daar de uitge verij Chronica Botanica Company op. Verdoorn trouwde in 1934 en promoveerde ook in dat jaar. In 1939 kreeg hij een functie aangebo- MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 143