weet hem een 'soft spot' te hebben voor het gedrag der Duitsers tij dens de Tweede Wereldoorlog en een schokkende, denigrerende vergelijking te hebben gemaakt over het Marshallplan. Krelage ant woordde dat de gewraakte passage afkomstig was uit het gedenk boek van de Bond van Bloembollenhandelaren.24) Hij zou het citaat schrappen en vervangen door een eigen tekst. Krelage had de bezetting meegemaakt en had zeker geen 'soft spot' voor de Duit sers, integendeel.25' Krelage en zijn vrouw brachten in 1953 de kerstdagen door bij hun zoon Jacob in Parijs.26' Toen hij daar was vond hij in een archief dat hij tijdens de bezetting niet had kunnen raadplegen, gegevens over leveranties van bollen aan Lodewijk xv. Over deze vondst schreef hij een stuk ter aanvulling op de Nederlandse uitga ve en ter bewerking voor de Amerikaanse uitgave. Hij publiceerde deze tekst al in het Weekblad voor Bloembollencultuur van 29 januari 1954. Een week eerder had het blad aandacht besteed aan zijn 85ste verjaardag in een artikeltje dat tevens de aankondiging bevatte van de verschijning in 1954 van de Amerikaanse uitgave van zijn boek: 'Reeds 5 jaar geleden heeft Dr Krelage de Engelse tekst aan de uitgever afgeleverd. Langdurige ziekte van deze en het moeten voorgaan van andere publicaties, hebben de verschijning van het werk vertraagd, maar thans is de herziening van de tekst gereed en legt de bejaarde schrijver de laatste hand aan de bijwerking van de tekst met de nieuwste economische gegevens'.27' Deze regels kwamen in essentie van Krelage zelf en Verdoorn was er niet blij mee. In februari 1954 schreef hij dat hij het maar negatie ve publiciteit vond en liet hij Krelage voor het eerst weten dat het uitstel voornamelijk lag aan het kleine aantal inschrijvingen op het boek na het rondsturen van de catalogi. Vandaar dat hij had beslo ten het niet uit te brengen in de New Series maar in cb, omdat die reeks meestal meer inschrijvers had en minder wetenschappelijk was van aard. Het zou deel 15 worden. Verdoorn wilde voor de kaft een foto met een molen, bollenvelden en een kanaal, en was van plan gedichten in het boek op te nemen. Hij stuurde Krelage een contract, gedateerd 5 februari 1954, waarin hij zich verplichtte om op kosten van cb het boek te publiceren volgens het manuscript en de afbeeldingen van Krelage. Krelage kreeg tien gratis exemplaren, maar geen royalties over de boeken die de inschrijvers op cb afna- JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 150