De reden van de stilte bleek pas veel later, uit een brief van n juli I957 van G. Lawrence, directeur van het Bailey Hortorium van het N.Y State College of Agriculture, Cornell University, Ithaca aan Th. Hoog, die zich toen beijverde voor de Amerikaanse uitgave: 'We suspect that Frans Verdoorn runs his publishing business on a shoestring, paying accounts with monies received and scaling his productions as his credit allows. In addition, as you may know, he has suffered considerable losses of his personal finan ces through long and protracted illness attended by many serious abdominal operations. It is certainly true that he has been a sick man for a substantial part of recent post war years. Failing to find any institution in this country that would purchase his very large botanical library...he succeeded in getting the University of Utrecht to purchase it and to also assure a position on its staff for Mrs. Verdoorn for her active life'. De pogingen om naar Utrecht te gaan begonnen al in 1953. Toen bezocht prof. J. Lanjouw, hoogleraar plantentaxonomie en planten geografie aan die universiteit, hem. Deze raakte zeer onder de indruk van het werk van Verdoorn, die hij al kende uit zijn studen tentijd. Lanjouw stelde hem voor naar Utrecht te komen en beschouwde het later als een van zijn gelukkigste ideeën 'to make Frans Verdoorn return to Utrecht as the head of a new Biohistori- cal Institute'.28' Sinds die tijd onderhandelde Verdoorn met de uni versiteit over zijn terugkomst en de verkoop van zijn bibliotheek. Daarbij kon hij de negatieve publiciteit in het artikeltje over de 85ste verjaardag van Krelage natuurlijk niet gebruiken. Van 29 augustus tot 6 september 1955 vond in Scheveningen het veertiende internationale tuinbouwcongres plaats. Krelage zat in het erecomité (samen met Van der Plassche, die nu directeur-gene raal van de Landbouw was bij het ministerie) en bezocht met zijn vrouw het congres. Tijdens het congres, bijgewoond door vele wetenschappers uit binnen- en buitenland, vroegen velen aan Kre lage wanneer de Amerikaanse uitgave van zijn boek verscheen. Wellicht hoorde hij daar ook iets over Verdoorn, want in oktober schreef hij hem dat hij van prof. Lanjouw had gehoord dat Ver doorn een baan in Utrecht zou krijgen en om die reden al in Utrecht was geweest. Krelage vroeg aan Verdoorn waarom hij niet langs was geweest in Haarlem, en wanneer het boek nu eindelijk eens zou verschijnen. JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 152