Nawoord Om na te gaan of het beeld van Verdoorn zoals het oprijst in dit artikel wellicht te eenzijdig is, zocht ik in 2004 contact met prof. R. Visser, hoogleraar in Utrecht en oud-medewerker van Verdoorn. Deze bevestigde dat aarzelen met publiceren typerend was voor Verdoorn. Zo had Verdoorn de redactie op zich genomen van het boek ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag in 1966. Dat boek verscheen pas in 1970 en daarna had Verdoorn geen enkel boek meer gepubliceerd. Ook het zich schuilhouden voor onaangename gesprekken typeerde Verdoorn. Visser herinnerde zich nog dat Verdoorn bezig was met het manuscript van Krelage. Hij bewaarde dat in een grote kartonnen doos. Na de dood van Verdoorn (rond 1976?) was echter het gehele persoonlijke archief van Verdoorn en dus ook het manuscript geruimd. Gelukkig is er nog een Engelstalig manuscript bij de familie Kre lage bewaard gebleven. Uit opmerkingen daarin van Krelage valt af te leiden dat hij het commentaar van Hollingworth er wel in ver werkte, maar niet meer de aanvulling uit januari 1954 over de Haar lemse hyacintenleveranties aan Lodewijk xv. Voor dit artikel mocht ik het Engelstalige manuscript bestuderen. Het is in zodani ge staat (elf hoofdstukken plus bibliografie, in totaal 360 getypte pagina's tekst en 94 afbeeldingen) dat publicatie mogelijk en, naar mijn mening, zeer aan te bevelen is. Noten 1. In 2007 verscheen niet alleen mijn artikel over het Krelagehuis in Haerlem Jaarboek 2006, maar voltooide ik ook het manuscript van De Krelages van Bloemhof. Drie egodocumenten ingeleid en geannoteerd, dat ter inzage ligt in de bibliotheek van het Noord-Hollands Archief (nha) in Haarlem. 2. E.H. Krelage, Gedenkboek ter herinnering aan het vijftigjarig bestaan der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem: 1860-1910, Haarlem 1910. 3. E.H. Krelage, Een eeuw bloembollenteelt: het honderdjarig bestaan der tuinbouwinrichting "Bloemhof" herdacht, Haarlem 1911. 4. E.H. Krelage, De Haarlemsche Debating Society (1853-1899) Haarlem 1935, uitgave van de Vereniging Haerlem. 5. Hoog was directeur bij de firma C.G. van Tubergen (bloembollen- en zaad- handel) in Haarlem. Hij voegde bij de mappen de volgende tekst: 'Voor een MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 157