Eén van de belangrijkste manieren om kennis te verhogen is om aan te knopen bij de gebleken belangstelling, zoals die bij voor beeld blijkt uit de recente populariteit van het werk van Geert Mak. Maar het is goed om ons rekenschap te geven van een proces dat al langer gaande is: de grote belangstelling voor geschiedenis die dichtbij is. Ik doel hier bijvoorbeeld op de geweldige bloei van het onderzoek naar de eigen familie, het genealogisch onderzoek. Wie de studiezalen van de archieven bezoekt kan dit simpel vaststellen. Er is dan ook wel eens het onaardige grapje gemaakt dat het hier om de meest verbreide geslachtsziekte gaat. Maar wat daarnaast vooral zo opvallend is, is de niet aflatende belangstelling voor boe ken en tentoonstellingen voor de geschiedenis van (eigen) stad, streek of regio. Bijna de helft van de bevolking bezoekt oude gebouwen, stads- en dorpskernen; ruim tien procent van de bevol king - meer dan één miljoen mensen! - is lid van een erfgoedorga nisatie.61 Het gaat hier om een verleden waar men zichzelf bij betrokken kan voelen, dat als het ware aanraakbaar is. Naast aansluiting bij de aard van de huidige belangstelling voor de geschiedenis, lijkt het van belang om serieus rekening te houden met de noodzaak om het verleden zo begrijpelijk mogelijk te pre senteren. Dat is een lastige opgave, waar het historici nogal in de mond bestorven ligt om te zeggen dat vrijwel alles ingewikkelder is dan het op het eerste gezicht lijkt. Bovendien speelt hier het ver woestende Droste-effect: achter ieder voorval ligt wel een andere voorval, verder terug in het verleden en daarachter enzovoorts, tot het verdwijnpunt bereikt is in de prehistorie. Juist omdat het verleden zo 'veel' is, is rekening te houden met de noodzaak niet alleen van enige zelfbeheersing - dat wil zeggen zelfbeperking - maar vooral ook van het aanbrengen van een stevige structuur. Voor een deel kan dat gebeuren door delen van het verleden in een 'verhaal' te vangen: de plot van het verhaal ordent dan de hande lingen en de voorvallen in een te onthouden verband. Een andere manier is het aanbieden van een 'kapstok': men beschrijft een beperkt aantal cruciale gebeurtenissen, waardoor er structuur gebracht wordt in de bonte veelheid van voorvallen en ontwikke lingen. Op basis van dat overzicht in de structuur kan later verwor ven kennis worden ingevoegd (aan de 'haakjes' van de kapstok worden opgehangen) en inzicht worden verdiept. En daarmee komen we op de betekenis die een canon kan hebben. Achter de huidige belangstelling voor de canon schuilen vele motieven, overwegingen en belangen. Eén daarvan is de gedachte JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 168