waren uitgeweken. Velen van hen vonden hier emplooi als rector of praeceptor (leraar) aan een van de Latijnse scholen in met name Zeeland, Holland en West-Friesland. Het is ongetwijfeld door hun toedoen dat de pedagogiek van de wedijver voortaan een belangrij ke rol ging spelen, hetgeen tot uitdrukking kwam door de invoering van een openbare promotie met prijsuitreiking. Deze 'inwijkelinge- n' waren ongetwijfeld op de hoogte van het succes van de scholen die de Jezuiëten die in de tweede helft van de 16de eeuw in de Zui delijke Nederlanden hadden geopend. Met eigen ogen zal menig een in zijn jonge jaren gezien hebben welke glans en schittering een feestelijke prijsuitreiking aan deze Collegia gaf. De invoering van een openbare promotie met prijsuitreiking was tevens een geschikte gelegenheid voor de school om zich voortaan in het openbaar te manifesteren. De protestantisering van het onderwijs had er immers toe geleid dat het schooltoneel werd afgeschaft, mede door de vij andige houding van de publieke kerk tegenover toneel in het alge meen.9' Inmiddels was in 1575 de universiteit van Leiden opgericht. La tijn was de academische voertaal en de studenten dienden deze taal passief én actief te beheersen. Al spoedig na haar oprichting be stond er duidelijk behoefte aan een uniform lesprogramma voor alle Latijnse scholen in de Noordelijke Nederlanden. Er was im mers geen centrale overheid die een verplicht leerplan voorschreef. De steden waren autonoom ten aanzien van de inrichting van hun onderwijs, waardoor er soms grote niveauverschillen tussen de aan komende studenten bestonden. De gewenste 'eenparicheyt inde onderwysinghe van den Jeugdt' kwam slechts moeizaam tot stand. Uiteindelijk heeft de Hollandse Schoolordre van 1625, de enige for mele onderwijsregeling tot 1815 als een modelleerplan in sterke mate de vorm en de inhoud van het onderwijs aan de Latijnse scholen bepaald.10' Invoering van de prijsuitreiking in Haarlem In 1577 vond in Haarlem de Alteratie plaats en koos het stadsbe stuur definitief voor de zijde van de Opstand. Dit had een proces van protestantisering tot gevolg waarbij katholieke stadsbestuurders van het kussen werden gejaagd en geestelijke goederen (zoals kloosters) van stadswege werden geconfisqueerd. De gereformeerde eredienst werd de geldende religie, maar dankzij een beleid van to lerantie konden mensen van verschillende geloofsovertuiging te JAARBOEK HAERLEM 200J

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 16