ningen die bij deze functies horen. Als laatste moest natuurlijk de kerkruimte zoveel mogelijk terugkomen als representatieve ruimte. In 2005 zijn de vergunningen verleend en is de aanbesteding voor de laatste fase afgerond. Aannemingsbedrijf Holleman bv Santpoort kwam als laagste inschrijver uit de bus. De verbouwing startte in november 2005 en zou duren tot december 2006 en de opening stond gepland 6 maart 2007. Die datum is achteraf niet haalbaar gebleken. Tijdens de verbouwing bleef het archief open voor het publiek. Dit gaf zo nu en dan wel wat logistieke proble men maar alles is in goed overleg tussen de medewerkers en het personeel van de firma Holleman opgelost. De eerste fase bestond uit het maken van een totale fundering in de gehele kerk. De bestaande funderingen van de gesloopte archief bunkers werden hergebruikt en uitgebreid. Dit kon natuurlijk niet zomaar, want de kerk zelf is op staal gefundeerd (een op een vaste grondslag gemetselde verdikking van de bouwmuren en steunbe ren) terwijl de depots in de kerk op een palen fundering waren geplaatst. Daarom moesten er in de kerk extra palen worden inge bracht. Gezien de gevolgen van de funderingswerkzaamheden bij de nieuwbouw van de Janskliniek naast de kerk in november 2000 en begin 2001 is meetapparatuur aangebracht om de trillingen te meten tijdens het pulsen van de palen. Niet voor niets, daar de metingen boven het toelaatbare uitkwamen. Hierom is overgestapt op een duurdere boormethode. Voor de lift is een grote stalen cilinder in de grond gedrukt waar in een plunjer beweegt. Bij een hydraulische aandrijving wordt olie in een cilinder geperst, die onder of naast de liftkooi staat. De zoge heten plunjer (een soort zuiger) schuift daardoor uit de cilinder en duwt de lift omhoog. Voor het dalen gaat een klepje open, de olie stroomt terug en de plunjer schuift weer in. Deze plunjer is aange sloten op een leiding die onder de bestaande funderingsbalken naar de liftkast is aangebracht. Nadat alle palen waren aangebracht werden hierover de funde ringsbalken gemaakt die aansluiten op de bestaande funderingsbal ken van de oude depots. Tussen alle balken werden piepschuim- blokken van 25 cm dik gelegd voor warmteisolatie. Hier overheen werd de wapening voor de betonvloer gelegd en werd de construc- tievloer gestort. Nu was er een mooie vlakke werkondergrond. Steigerbouwer de Vries uit Haarlem zette de gehele kerk rondom in de steigers. Er kwam een dubbele steigervloervoor het schilders bedrijf van Poell van der Putten en het installatiebedrijf van gti JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 174