gebaseerd op het concept van het koorhek, zoals dat gebruikelijk was in kerken uit de middeleeuwen. Al spoedig deden zich twee problemen voor. Ten eerste was de vraag wie het koorhek zou kunnen ontwerpen. Ten tweede bleek dat de financiering van zo'n afscheidingswand buiten het bereik van het renovatiebudget viel. De oplossing voor beide problemen werd geboden door de Stichting Kunst en Openbare Ruimte (kort weg skor) te Amsterdam. Dit is een landelijk opererende organisatie, die bijzondere kunst projecten ontwikkelt in relatie tot de openbare ruimte. Zij begeleidt en adviseert organisaties die kunst op een publieke locatie willen realiseren en levert waar nodig financiële ondersteuning. Als publiekscentrum van het Noord-Hollands Archief is de Janskerk een publieke locatie en viel daarmee binnen hun doelstelling. Na een aantal oriënterende gesprekken wilde de skor zowel inhoude lijk als financieel aan het 'koorhekproject' meedoen. Samen met de skor werd een projectvoorstel gemaakt en uit een aantal kunste naars, op basis van schetsontwerpen, één kunstenaar geselecteerd. De keuze viel op Mariana Castillo Deball, omdat zij in haar eer ste ontwerp duidelijk blijk gaf zich verdiept te hebben in zowel de collecties van het archief als in de maatschappelijke en ruimtelijke contekst waarbinnen het Noord-Hollands Archief actief is. Mariana Castillo Deball is in haar ontwerp voor het koorhek geïnspireerd geraakt door een enorme legpuzzel uit omstreeks 1750 die zij tegenkwam in het Noord-Hollands Archief. Het betreft een puzzel van een cartografische kaart van Europa gemaakt door de Nederlandse cartografen Covens Mortier. Castillo Deball ziet een verband tussen de transformatie van de Nederlandse geografie, als gevolg van pogingen om land te winnen, en de vooruitstrevende ontwikkeling van cartografie sinds de 16e eeuw. Dit gegeven - het beschrijven van het veranderende Hollandse landschap in cartogra fie, kalligrafie en typografie om de werkelijkheid vast te leggen en te visualiseren - staat centraal in haar ontwerp van de zes panelen voor het koorhek. Op basis van kaarten en prenten afkomstig uit de atlas van het nha heeft zij met de techniek van het waterstraalsnijden vormen uit verschillende materialen (marmer, steen en hout) laten snijden, als een referentie naar het winnen van land op water door droog legging. De materialen verwijzen ook naar de grafstenen in de vloer van de voormalige Janskerk. Ze heeft de uitgezaagde fragmenten verzameld tussen glas in een paneel naast het paneel waaruit ze JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 190