Twee restauraties Restauratie Viering- of Kruisgewelf Grote of St.Bavokerk Voorgeschiedenis Na een oponthoud van een aantal jaren is in januari 2007 begonnen met de restauratie van het vieringgewelf. Al in 2002 zou een aan vang gemaakt worden met het gedeeltelijk herstellen van het gewelf, daar door lekkages het stukadoorswerk aangetast was. Uit nader onderzoek van het gewelf bleek al snel dat er veel meer aan de hand was. De plekken die beschadigd waren door de lekkages vertoonden een zware verzanding van de raaplaag. Uit nader on derzoek van segmenten die nog intact leken te zijn, kwam naar voren dat er veel holklinkende plekken waren. Ook vertoonde het gewelf veel vochtsporen en een behoorlijke vervaging van de aan wezige beschilderingen. Besloten werd om eerst een grondig onder zoek van het gewelf uit te voeren. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat de samenhang van de raaplaag slecht was en de aangebrachte pleisterlaag te dicht van structuur. Gevolg hiervan was dat er een slechte vochtregulatie is het gewelf was. Dit werd nog versterkt door de aanwezigheid van de vele vochtsporen op het stukadoorswerk en langs de ribben van het gewelf. Ook vertoonden de meeste segmenten haarscheurtjes bij de aansluiting tegen de ribben. Gedurende deze periode werd de conditie van het gewelf alleen maar slechter. De schilderingen leken in versneld tempo te vervagen. De aanpak werd dus steeds urgenter, anders kon belangrijke informatie verloren gaan. Uiteindelijk was de conclusie van het onderzoeksbureau, dat partieel herstel mogelijk was. Ik was het hier echter niet mee eens omdat bij partieel herstel de naastgelegen segmenten andere krach ten te verwerken krijgen. Door het inbrengen van een hoeveelheid vocht in de te vernieuwen segmenten was niet bekend wat er met de andere segmenten zou gebeuren. Tevens waren de schilderingen op de nog intact lijkende segmenten voor een deel zo vervaagd, dat WIM SIETSMA 191

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 193