martin busker voorzitter van de Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem Nieuws over gevelstenen De Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem stelt zich tot doel alle geveltekens in Haarlem te documenteren. Gevelstenen hebben een bijzondere betekenis in de geschiedenis van de Nederlandse woningbouw en het Nederlandse ambachtsleven. Vanaf de 16de eeuw zijn geveltekens gebruikt als herkenningspunt door bijvoor beeld ambachtslieden en handel. Het gevelteken was bovendien een vorm van verfraaiing van het gebouw en ook een statussymbool voor de eigenaar. De betekenis van herkenningspunt voor ambach ten is op de achtergrond geraakt maar de rest is gebleven. Inmid dels zijn geveltekens een zeer gewaardeerd verschijnsel. Veel huiseigenaren besluiten de oude traditie nieuw leven in te blazen en geven opdracht een nieuwe steen te laten hakken. Het ontwerp hiervoor wordt vaak ontleend aan de historie van het betreffende pand, maar ook eigentijdse voorstellingen lenen zich uitstekend om de gevel van een huis te sieren. Generaal Spoorlaan 44-54 In de Generaal Spoorlaan in Haarlem-Noord werden drie fraaie gevelreliëfs, uitgevoerd in beton, ontdekt in een rijtje woningen welke nu vallen onder de categorie Wederopbouw. Bij de woning bouwvereniging wist men te vertellen dat de woningen in 1957 zijn ontworpen door het architectenbureau Brakel uit Haarlem. Maar wie de ontwerper van de gevelreliëfs is geweest is niet bekend. In de loop der jaren waren de kleuren verloren gegaan. In mei 2006 zijn de gevelreliëfs weer in hun harde duidelijk contrasterende kleuren geschilderd. Of hieraan voorafgaand een kleur- of archief onderzoek heeft plaats gevonden is niet duidelijk. 202 JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 204