april de plannen stopgezet met als argument: geen draagvlak bij de burgerij. Er wordt nu uitgegaan van handhaving en renovatie van de vleugel van Bremer en Zwiers langs de Dreef en vervanging van de dwarsvleugel van Zwiers uit de jaren zestig door twee kantoor villa's die moeten aansluiten bij de villa-bebouwing van het Frede- rikspark. Ons is toegezegd dat wij bij de verdere uitwerking van de plannen betrokken zullen worden. Over de inmiddels aangevangen restauratie van het Paviljoen Welgelegen, een rijksmonument, bestaat geen verschil van mening. (Zie ook Haerlem Nieuwsbrief nr 2, juni 2007). Stadskantoor De plannen voor de bouw van een nieuw Stadskantoor aan de noordrand van Schalkwijk zijn door het nieuwe College van Burge meester en Wethouders afgeblazen. Er is een alternatief plan ont wikkeld waarbij een deel van de gemeentelijke organisatie wordt ondergebracht in de te realiseren nieuwbouw aan de Raaks op de plaats van de voornalige hbs a, de Raakspoort (architect Peter Wil son) en een deel in het huidige postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht, de Zijlpoort (J.Crouwel; renovatiearchitect Max van Aerschot). Daarmee blijven stadsbestuur en gemeentelijke organisa tie in de binnenstad, waarvoor de Vereniging Haerlem ook steeds heeft gepleit. Openbare ruimte Een projektgroep binnen de werkgroep houdt zich bezig met inrichting, gebruik en beheer van de openbare ruimte met name in de binnenstad. De groep is, in goede samenwerking met de betref fende ambtenaren, nauw betrokken bij de totstandkoming van het Handboek Openbare Ruimte voor de Binnenstad Tussen de gevels). Daarnaast is veel aandacht besteed aan het Terrassenbeleid. Het Haarlemse terrassenbeleid is zeer liberaal. Met name rondom de Grote Kerk is een monocultuur van horeca ontstaan (en ook plano logisch gestimuleerd) en dus ook van terrassen. Ook bij slecht weer en in de winter blijven meubilair, parasols e.d. staan. De vergunnin gen zijn in de regel niet aan een bepaalde termijn gebonden. Daardoor is op een aantal plaatsen sprake van een particuliere kolonisering van de publieke ruimte: particulier gebruik van open baar terrein, gestimuleerd door het openbaar bestuur wordt een gewoonterecht. In vergelijkbare steden, zoals Leiden en Maastricht, JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 237