Van de laatste twee stenen valt nog te melden dat de sgvh met de gemeente is overeengekomen dat in de verkoopcontracten van deze woningen deze nieuwe gevelstenen eigendom van de sgvh zijn. Dit omdat de gemeente er dan ook van verzekerd is dat deze gevelstenen in Haarlem zullen blijven. Zonder deze notariële akte zou een eigenaar van zo'n perceel de stenen kunnen verkopen. Ook is in de akte opgenomen dat de eigenaar van het perceel de stenen moet onderhouden. Wij zijn de gemeente dan ook zeer erkentelijk dat zij met deze overeenkomst hebben willen meewer ken. Aan de gevel van Emauslaan 6 is een gevelreliëf geplaatst en aan het Klein Heiligland zijn ook weer twee oude gerestaureerde gevel stenen geplaatst. Woningbouwvereniging Elan heeft drie gevel reliëfs op de Generaal Spoorlaan 44-54 uit de tijd van de wederop bouw opnieuw laten schilderen. Op het Klokhuisplein 3 (de Wagenpoort) heeft het bestaande gevelbeeldje (het oude stadhuis Leeuwtje) plaats moeten maken voor een in brons gegoten Vrouwe Justitia. Het Leeuwtje heeft weer een plaats gekregen op het Stad huis. De Teyler Stichting kreeg een mooi aanbod van de heer Jaap Temminck. Deze vierde zijn 70ste verjaardag en vroeg als cadeau een bijdrage voor de reconstructie van gevelsteen de 'De Valk' op de Bakenessergracht. Deze steen was zover vergaan dat hij niet meer gerestaureerd kon worden. De Teyler Stichting heeft het restant bedrag voor de replica bijgedragen. De oude steen zal een plaatsje krijgen ergens in Teylers museum, want dat is wel een eis van Monumentenzorg geweest. Mochten er nog andere Haarlem mers zijn die het voorbeeld van de heer Temminck willen volgen, schroom niet ons een briefje te sturen. Wij weten wel een goede bestemming voor uw bijdrage. De bestaande niet te restaureren steen mag worden verwijderd voor een replica maar dan moet het origineel wel ergens een plaats krijgen. Meerdere gevelstenen drei gen niet meer te restaureren te zijn omdat ze al te verweerd zijn zoals de gevelsteen met het wapen van Haarlem in de Voorhout straat 20 of de Bilderdijksteen op Grote Markt 11. Een steen die ook duidelijke sporen van verwering begon te ver tonen was de gevelsteen in Warmoesstraat 18. De zandstenen on derdelen zijn schoon gemaakt en plaatselijk hersteld. Het pand stond niet op de monumentenlijst dus was er vanuit monumenten zorg geen ondersteuning. Over de genoemde stenen wordt in de rubriek Nieuws over gevelstenen verder ingegaan. JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 244