(2006) voor althobo, hoorn, trompet, trombone en slagwerk, Ver dichten, verdunnen (2006) voor orgel en slagwerk (in opdracht gecomponeerd voor het Cavaillé-Coll orgel in de Haarlemse Phil harmonic. Componeren was voor deze componist ordenen, maar vooral ook (laten) horen wat er nog niet was. Op 7 maart 2007 werd plotseling darmkanker bij Hans Assel- bergs geconstateerd. Therapieën mochten niet meer baten. Op 14 mei, 63 dagen later, overleed hij. Hij werd op 21 mei begraven na een indrukwekkende herdenkingsbijeenkomst in de Grote of Sint Bavo kerk. Zijn ontijdige overlijden voelt als een amputatie, voor zijn gezin, voor familie en vrienden, maar ook voor het Haarlemse kunstleven, waarin hij creatief, faciliterend en enthousiasmerend een belangrijke rol speelde. De gemeente Haarlem erkende dat door aan Hans Asselbergs en Michèle Baudet de penning van ver dienste toe te kennen. Het was voor het eerst dat deze penning postuum werd uitgereikt, op 28 oktober 2007. Hans Asselbergs was een charismatische persoonlijkheid. Wie hem ontmoette, werd letterlijk en figuurlijk door hem aangeraakt. Hij straalde hartelijkheid en onbevangenheid uit, maar was tegelij kertijd helemaal gericht op kwaliteit. Ik heb nooit iemand ontmoet die zo kritisch kon zijn, terwijl hij de gesprekspartner het idee gaf dat hij volkomen in zijn waarde werd gelaten. In februari 2008 viel definitief het doek voor Studio Grasland. Pogingen om de studio op enigerlei wijze voort te zetten bleken financieel niet haalbaar. Maar daarbij: de ziel was er uit. In het licht van zijn levensgeschiedenis en zijn vroege dood is veelbeteke nend wat hij schreef in de inleiding bij Vallend stof: 'Vallend Stof heeft als thema vrijheid en bestemming. Deze twee begrippen komen samen in de val. Vallend is een mens vrij. Letterlijk van korte duur, maar uiteindelijk is volgens Einstein vallen slechts zwe ven en de zwaartekracht een illusie. Deeluitmakend van een zich steeds weer herschikkend universum, zijn we als het ware steeds al vallend onderweg tot we iets aanraken. De mens gemaakt van ster renstof, dat na de dood zijn weg in het universum vervolgt als on derdeel van weer een andere samenstelling.' NOP MAAS JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 256