door spanningen ten gevolge van het overlijden van hun dochter Janneke afgebroken. Maar Rien begon toen aan wat hij zelf noem de de beste en gevoelsmatig de rijkste jaren van zijn leven. Bij het voormalig verzet ontmoette hij Belinde Thöne, weduwe van dr. Willem Thöne, een Leidse verzetsvrouw. Zij werd in Haarlem actief met het door Rien opgezette project Adopteer een monument waarmee in heel Noord-Holland scholieren bij het vroegere verzet betrokken raakten. Rien en Belinde trouwden in 2002 waardoor Rien opa werd van een grote schare kleinkinderen die, omdat ze hun eigen opa nooit gekend hadden, hem altijd als hun enige echte opa gezien hebben. Met Belinde trok hij in navolging van de voorlichting op Hollandse scholen uiteindelijk ook Duitsland door om ook daar op scholen de boodschap van het oud-verzet uit te dragen. Zijn Belinde overleed mei 2006. Rien volgde haar een jaar later. Het zijn Riens eigen woorden: Een goede democratie functio neert alleen als je er de rechten en de plichten van kent en er actief aan deelneemt. En actief is Rien Breeman geweest: Ruim 20 jaar bestuurslid van de Haarlemse afdeling van de vvd, secretaris van de Stichting Welzijn Haarlem, voorzitter van de Wijkraad Binnen stad, vice-voorzitter van het Haarlems Comité Nationale Feesten, vice-voorzitter en na Belinde's overlijden voorzitter van de Bond Oud Illegale Werkers. Voor deze en andere activiteiten werd hij in 1993 benoemd tot Ridder Oranje Nassau. Daarnaast was Rien drager van het Oorlogs- Herinneringskruis, het Verzetsherdenkingskruis, het Ereteken van Orde en Vrede, het Mobilisatie-Oorlogskruis, de Inhuldigingsme daille 1980, en enkele Belgische verzetsonderscheidingen. Met zijn heengaan verdween niet alleen een markante, vriende lijke en duidelijk aanwezige gast op zomerse dagen op het terras van 't Teylertje, maar ook een man die zich zijn hele leven heeft ingezet voor vrede en veiligheid, een geliefde grootvader en trouwe vriend voor velen. JAAP TEMMINCK en JOB THÖNE NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 259