De fotograaf Zijn liefde voor de fotografie ontstond reeds in Rotterdam, doordat ook zijn vader al kiekjes' maakte met een 9 x 12 platencamera, die Bert ook wel eens mocht gebruiken. Hij drukte dan zelf af op 'dag- hchtpapier' en vergrootte in de 'donkere kast'. Op zijn veertiende kreeg hij zijn eerste fototoestel, een Sunlight-boxje. Het werden, na sparen, steeds mooiere toestellen. Hij fotografeerde in het begin vooral zijn kinderen. Maar dat werd anders toen hij in de winkel van fotograaf Scholten in de Cronjéstraat de prachtige foto's zag die deze vakman maakte. Dat wilde hij ook en Bert van Voorden werd lid van de Haarlemse Amateur Fotografen Vereniging. Vorig jaar werd zijn veertig jarig lidmaatschap gevierd. Zes jaar was hij voorzitter. Hij beheerste de doka-techniek tot in de puntjes en fotografeerde zeer diverse onderwerpen: architectuur, landschap (vooral de dui nen en het strand), mensen en portretten en ook in de macrofoto grafie was hij zeer kunstzinnig bedreven. Bert heeft talloze boeken en tijdschriften met zijn foto's geïl lustreerd. Vooral de duizenden foto's die hij van Haarlem en van Haarlemmers heeft gemaakt, mogen hier genoemd worden: orga nisten, schilders, winkeliers In de ruim vijftig jaar dat hij dat deed is dat een unieke collectie geworden, bijzonder vanwege de diver siteit en de hoge kwaliteit. De Grote of Sint Bavokerk neemt daar bij een speciale plaats in. Hij heeft werkelijk alles van deze prachtige kerk gefotografeerd, details en overzichten, binnen en buiten. Alle boeken die de laatste decennia over de Bavo zijn ver schenen bevatten foto's die hij gemaakt heeft. Met recht de hoffoto- graaf van de Bavo. Maar ook de andere Bavo, de kathedrale basiliek, heeft hij tallo ze malen voor zijn lens gehad, net zoals al die andere Haarlemse gebouwen, straten, bruggen, pleinen, mensen en gebeurtenissen. Zo is vijftig jaar Haarlemse geschiedenis door hem vastgelegd. Daarom is het zo bijzonder dat hij die collectie aan de stad heeft geschonken om opgenomen te worden in het Noord-Hollands archief in Haarlem. Een unieke verzameling van vele honderden foto's, die vakbekwaam door stadsfotograaf Jos Fielmich zijn geca talogiseerd en gedigitaliseerd. Ze zijn daardoor blijvend voor ieder een beschikbaar. Voor Bert was het een geruststelling dat zijn fotografisch levens werk op deze wijze voor het nageslacht behouden bleef. Een soort kroon op zijn werk. In 2006 heeft burgemeester Jaap Pop hem van- 266 JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 268