kwamen de prijswinnaars uit de overige klassen aan bod. Van iede re klas werden primus en secundus naar voren geroepen, zij moch ten hun prijs in ontvangst nemen en bedankten door uit het hoofd de gratiarum actio op te zeggen. Dit gold ook voor de leerlingen die weliswaar hun best hadden gedaan, maar niet tot de besten van de klas behoorden. Zij kregen een aanmoedigingsprijs {praemium dili- gentiaé). Tevens ontvingen de leerlingen met de beste resultaten de hun toekomende zilveren prijspen. De gratiarum actio, gewoonlijk in versvorm, was ongetwijfeld ook mede door hulp van de leraar totstandgekomen. Deze ontving hiervoor van de leerling een gelde lijke beloning als aanvulling op zijn salaris. Sommige leerlingen schreven hun gratiarum actio later voorin op een van de schutbla den van het ontvangen prijsboek, zoals A. van Wickevoort Crom- melin dat deed in zijn prijsboek (J. Rosinus, Antiquitates Romanae, Amsterdam 1743), dat hij op 27 juni 1792 ontving bij zijn bevordering als primus naar de hoogste klas.27) De rector besloot de plechtig heid, die met muziek was omlijst, met een kort woord waarin hij ook de data van de komende vakantie meedeelde. Daarna konden de jeugdige prijswinnaars hun trofeeën aan hun trotse familieleden tonen. Zij zullen hiervoor thuis ook wel weer op een passende wijze zijn beloond. Tenslotte werd de prijs in de boekenkast 'bijge zet'. Het lijkt er niet op dat er later nog intensief in werd gestu deerd, getuige de relatief goede staat waarin bewaard gebleven prijsboeken doorgaans verkeren. Het portret van Willem Barnaart als Latijnse scholier Tot de portretten waarop een Latijnse scholier met een prijsboek staat afgebeeld, kan men dat van Willem Barnaart (1726-1779) reke nen, de telg uit een voorname Haarlemse familie van vermogende textielhandelaren, in 1738 als twaalfjarige scholier op doek geschil derd door F. Decker.28' Willem was op 24 maart 1736 als leerling van de Latijnse school in Haarlem ingeschreven. Op dit schilderij staat een bepruikte Willem tegen een classicistische achtergrond met twee pilasters ten halven lijve afgebeeld. Hij is gekleed naar de mode van zijn tijd, maar met een stuk stof over zich heen gedra peerd wekt hij ook de indruk van een Romein in toga. In de linker hand heeft hij een rol papier, zoals geletterde Romeinen met een papyrusrol in de hand in de pose van een redenaar werden afge beeld. Links wordt hij geflankeerd door een hondje met een kope ren halsband, voorzien van een slotje en met de vermelding ar- JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 30