slagwerk was in twee folio-delen in 1713 te Leeuwarden verschenen. Het zal hier geen prijsboek voorstellen, omdat die vrijwel nooit van een rugtitelschildje werden voorzien. Al deze attributen verwijzen natuurlijk naar Willems succesvolle muzikale en literaire vorming, en de hond symboliseert hierbij de trouw. Dit portret is een mooi voorbeeld van een Latijnse scholier van goeden huize die ondanks zijn twaalf jaren parmantig, lichtelijk pedant en zelfbewust de wereld inkijkt. De uiterlijke kenmerken van het prijsboek De meeste Latijnse scholen lieten in de loop van de 17de eeuw hun prijsboeken met het stadswapen bestempelen. De boeken werden immers van stadswege bekostigd en uitgereikt. Bovendien werd met dit stadswapen de status van de Latijnse school als dé stadsschool bij uitstek nog eens benadrukt. Het vroegste voorbeeld van een prijsboek met stadswapen is een exemplaar van Middelburg uit 1622, dat zich in de Stadsbibliotheek van Haarlem bevindt (Nicetas Amoniatus, Imperii Graeci historia, Genève 1593) ,30> In Haarlem werden de prijsboeken pas in het begin van de 18de eeuw met het stadswapen bestempeld. Dit is opmerkelijk, omdat er al in het begin van de 17de eeuw een plaatstempel met het Haarlemse stadswapen voorhanden was, waarmee de 74 presentatiebanden van het Const Thoonende Iuweel dienden te worden bestempeld. Het ging hier om de rijkelijk geïllustreerde tekstuitgave van het landjuweel dat de Haarlemse rederijkerskamer Trou Moet Blycken in 1606 had geor ganiseerd (ed. Zacharias Heyns, Zwolle, 1607/08). Deze exempla ren werden in opdracht van het stadsbestuur op aldercierlijcks ge bonden in perkament, voorzien van groen sije banden (sluitlintjes) en op beide platten het stadswapen verguit daerop, aan de organi satoren en deelnemende rederijkerskamers geschonken. De hieraan verbonden kosten had de stad voor haar rekening genomen.31' Voor het bestempelen van de Haarlemse prijsboeken zijn in de loop der tijd drie verschillende wapenstempels in gebruik ge weest.32' Op 28 februari 1709 besloten curatoren van de Latijnse school 'een bequaam plaetje te doen bereijden, en sulx met verguit op beijde de sijden der boeken doen drukken.' Mogelijk is hier samenhang met het feit dat in diezelfde tijd de stadsbibliotheek een nieuw onderkomen kreeg en deze ondergebracht werd in de 'Saai en vergaderplaats der Scholarchen' in het Prinsenhof. Sinds de in stelling van dit college in 1598 hielden scholarchen immers niet al- JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 32